Subiect "calculul datei de pensie anticipata" Deschis de solomon gheorghe la data: 05/23/2009 4:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul datei de pensie anticipata
Scris de: solomon gheorghe la data: 05/23/2009 4:53am
Gen:masculin
Data nasterii:1949
Stagiul de cotizare:28 ani, 8 luni si 11 zile
Alte date:
Intrebare:cind pot iesi la pensie la cerere si criterii, cind pot iesii la pensie anticipata si criterii, sau pensie anticipata cu penalizare si criterii
Re: calculul datei de pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/23/2009 6:31am
Pentru a va da un raspuns corect avem nevoie de data nasterii nu de anul nasterii deoarece in cazul dv data de iesire la pensie depinde si de luna in care v-ati nascut. Reveniti si daca ne dati si luna nasterii vom reveni si noi cu precizari.
Re: calculul datei de pensie anticipata
Scris de: solomon gheorghe la data: 05/24/2009 6:29am
Gen:masculin
Data nasterii:15.05.1949
Stagiul de cotizare:28 ani si 8 luni si 11 zile
Alte date:
Intrebare:la ce virsta pot iesi la pensie la cerere, sau daca pot iesi la pensie anticipat care este penalizarea si pe ce perioada ?
Re: calculul datei de pensie anticipata
Scris de: solomon gheorghe la data: 05/25/2009 2:14am
solomon gheorghe :
Gen:masculin
Data nasterii:15.08.1949
Stagiul de cotizare:28 ani si 8 luni si 11 zile
Alte date:
Intrebare:la ce virsta pot iesi la pensie la cerere, sau daca pot iesi la pensie anticipat care este penalizarea si pe ce perioada ?
Re: calculul datei de pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/25/2009 2:41am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 15 februarie 2014 adica din 15 februarie 2009 daca indeplineati si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 34 ani si 6 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
In consecinta daca nu aveti alte posibilitati sa va completati stagiul de cotizare cu 5 ani si 10 luni (stagiu militar, studii universitare sau spor de vechime pentru stagii in grupele I si II de munca) nu puteti beneficia de pensie anticipate partiala (la cerere ) si singura posibilitate ramane pensia la limita de varsta in 15 februarie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1