Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de Radu Silvia la data: 05/23/2009 6:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: Radu Silvia la data: 05/23/2009 6:13am
Gen:F
Data nasterii:01.12.1954
Stagiul de cotizare:
realizat: 32 ani 7 luni 14 zile
Alte date din care:
• gr.II ( L.3/1977) : 13 ani 6 luni 2 zile;
• conditii normale : 10 ani 9 luni 5 zile;
• stagiu asimilat : 4 ani 6 luni ;
• stagiu asimilat(alte drepturi) : 7 luni 7 zile;
• stagiu aferent gr II : 3 ani si 3 luni


Intrebare:

Sunt pensionata de invaliditate gr. II din martie 2005iar in prezent definitiv de boala fara revizuire.

Vreau sa stiu :

1. daca ma pot pensiona anticipat partial in acest moment, sau daca nu cand si daca optind aceasta pensionare pierd beneficiul de a iesi la pensie pentru limita de virsta cu reducerea cu 2 ani si 6 luni a virstei standard de pensionare ( aferenta grupei II de munca )?
2. care este diminuarea din pensia pe care o am in prezent ( nr de puncte realizate din Decizia pe care o am la 29.09.2005 fiind de 80.13874 iar punctajul mediu de 2.68621 )
3. daca ma pensionez acum anticipat partial pentru iesire la pensie pentru limita de virsta astept pana la 59 ani si 11 luni ( dupa actual lege a pensiei )sau mi se modifica anii de asteptare pana la 65 ani in caz de modificare a legii pensiilor.

Sunt intr-o mare dilema in ce sa fac vis a vis de ce se preconizeaza a se modifica la noua lege a pensiilor : respectiv sa astept pana la 57 ani si 5 luni adica mai 2011 ( cu riscul modificarii virstei de pensionare ) sau sa ies acum anticipat partial optind pentru pensia cea mai mare.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/23/2009 7:52am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 01 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul in conditii deosebite intre 12 si 14 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 5 luni adica din 01 mai 2012 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 29 ani si 10 luni.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 01 noiembrie 2014 adica din 01 noiembrie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 10 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru reducerea cu 2 ani si 6 luni a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Daca cereti pensie anticipata partiala in 01 decembrie 2009 punctajul pensiei va fi diminuat cu 3 %. Dar nu puteti opta pentru pensia mai mare ci veti lua o pensie diminuata cu 3 % fata de cea care o primiti acum.
Dumneavoastra avand in vedere faptul ca nu trebuie sa va mai prezentati la comisia de expertiza nu vedem ce inconvenient aveti in aceasta situatie.
Dupa parerea noastra modificarea legii pensiilor in sensul de a se trece la varsta generala ( barbati si femei ) de 65 ani nu se va putea face brusc deoarece in acest caz inseamna ca timp de cca 6 ani nu se va mai pensiona nici o femeie. Deci aceasta trecere se va face treptat asa cum se face acum cu 3 luni pe an si in acest caz dv fie nu veti fi afectata fie veti fi afectata foarte putin.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1