Subiect "intrebare" Deschis de Ciornei Valentina la data: 05/23/2009 8:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Ciornei Valentina la data: 05/23/2009 8:55am
Gen:feminin
Data nasterii:11.08 1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:perioada cit am fost pensionata pe caz de boala se ia in calcul la stagiul de cotizare?
Pina la pensionarea pe caz de boala in 1998 am lucrat 26 de ani cu incadrare la grupa a II a care este stagiul de cotizare?
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 05/25/2009 3:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 11 octombrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 26 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand pana la iesirea la pensie de invaliditate un stagiu de 32 ani si 6 luni .
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate este luata in calculul pensiei la limita de varsta atat ca perioada ( acum relizati un stagiu de cotizare de peste 42 ani) cat si la calculul punctajului.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul in conditii deosebite de 26 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si beneficiati de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta la 53 ani si 2 luni adica puteati cere pensie la limita de varsta din 11 octombrie 2005 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 28 ani si 4 luni.
Deci sfatul nostru este sa cereti pensie la limita de varsta deoarece aceasta este mai mare decat actuala pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1