Subiect "pensionare" Deschis de makkai eva la data: 05/23/2009 2:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: makkai eva la data: 05/23/2009 2:30pm
Gen:f
Data nasterii:23.09.1952
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:lucrez din 1971 fara intrerupere.avand in vedere zvonurile cu prelungirea varstei de pensionare, schimbari la calcularea punctului de pensii,etc.Ce-mi propuneti, sa-mi inaintez dosarul,as avea foarte mult de pierdut?? cu stima eva makkai (este greu de suportat stressul)
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/25/2009 3:28am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 25 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 25 noiembrie 2011 adica din 25 noiembrie 2006 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 4 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
In cazul dv daca ati cere pensionare in iunie 2009 presupunand ca stagiul de cotizare depaseste 37 ani si 4 luni ati avea diminuarea pensiei anticipate partiale cu 1,5 % iar daca asteptati pana aveti stagiu de 38 ani si 4 luni puteti cere pensie anticipata fara diminuare.
In ceiace priveste cresterea varstei de pensionare noi credem ca nu trebuie sa va ingrijoreze zvonurile deoarece si in cazul cand ar aparea o lege cu cresterea varstei de pensionare pentru femei aceasta nu se va face brusc ci se va face in continuare dupa decembrie 2014 cand va fi terminata actuala perioada a cresterii varstei de pensionare pana la 60 ani pentru femei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1