Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Mihancea Katalin Ilonka la data: 05/29/2009 8:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Mihancea Katalin Ilonka la data: 05/29/2009 8:44am
Gen: F.
Data nasterii:27.04.1957
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:profesor
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti in ce an as putea sa ma pensionez, (cat mai repede)fie anticipat, fie anticipat partial? Mentionez ca am 4 ani de studii Universitare , la zi.
Va multumesc anticipat.
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/29/2009 12:32pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca aveti stagiu de minim 25 ani in calitate de cadru didactic, conform art 127 din legea 128/1997 Statutul personalului didactic puteti cere pensionarea la limita de varsta cu 3 ani inaintea datei de mai sus dar dupa terminarea anului scolar.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 27 aprilie 2017 adica din 27 aprilie 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii (cu ajutorul stagiului asimilat pentru studii universitare).
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cei 3 ani de reducere a varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic nu se calculeaza diminuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1