Subiect "nu vreau penalizare mare" Deschis de laura oprea la data: 06/05/2009 7:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nu vreau penalizare mare
Scris de: laura oprea la data: 06/05/2009 7:36am
Gen:feminin
Data nasterii:23.09.1954
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:3 copiii
Intrebare:va rog sa-mi spuneti la 54 ani si 10luni cu 36 ani de munca si 3 copii pot sa ies acum la pensie anticipata dar sa nu primesc o penalizare mare.Si daca vreau sa fie o penalizare mai mica ,cat timp trebuie sa mai stau.As vrea foarte mult sa ies la pensie caci nu mai pot.Astept raspunsul dvs.Multumesc foarte mult!
Re: nu vreau penalizare mare
Scris de: la pensie la data: 06/05/2009 10:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea a 3 copii pana dupa 10 ani vi se acorda reducerea varstei de pensionare la limita de varsta cu 1 an si iesirea la pensie la aceasta pensie in 23 iulie 2013.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 27 iulie 2014 adica din 27 iulie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 8 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru reducerea cu un an a varstei pentru nastere si crestere copii nu se calculeaza diminuare.
In aceste conditii pentru o anticipare de 48 luni si stagiul de cotizare mai mare cu peste 6 ani fata de stagiul complet de cotizare, daca cereti pensie anticipata partiala in 23 iulie 2009 diminuarea pensiei este de 9,6 % si scade cu 0,2 % pentru fiecare luna de intarziere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1