Subiect "pensionare anticipata" Deschis de radu la data: 06/06/2009 4:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: radu la data: 06/06/2009 4:51am
Gen:masuluin
Data nasterii:22.10.1964
Stagiul de cotizare:22 de ani
Alte date:
Intrebare:cum se calculeaza pensia daca sufar de hepatita c si am fost operat si de hernie de disc?in cauza hepatitei am niste avantaje?se pot cumula cele 2 boli si pensia va fi mai mare?astept un raspuns.multumesc
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/07/2009 3:06pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 22 octombrie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensia de invaliditate se acorda in urma incadrarii in unul din gradele de invaliditate de catre medicul expert al Casei de Pensii in functie de gradul de afectare a capacitatii de munca de una sau mai multe boli de care sufera asiguratul.
Pensia de invaliditate pentru asiguratii care nu au realizat stagiul complet de cotizare, cum este cazul dv, se calculeaza astfel:
Se calculeaza punctaje anuale, pe perioada lucrata, identic cu modul de calcul al celorlante pensii (la limita de varsta, anticipate etc..)
Pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensionare de invaliditate ( diferenta intre stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul realizat de 22 ani) se acorda urmatoarele punctaje anuale :
-0,75 puncte pentru invaliditate de gr I
-0,60 puncte pentru invaliditate de gr II
-0,40 puncte pentru invaliditate de gr III
Aceasta pensie se poate calcula pe site-ul nostru cu programul “Calcul pensie” Introducand datele necesare astfel:
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 22 octombrie 2029
-Salariile lunare sau orare pe perioada lucrata selectand codul “L” sau “O”
-Dupa data de iesire la pensie de invaliditate pana la implinirea stagiului de 35 ani alegeti codurile “P1” , “P2” sau “P3” in functie de gradul de invaliditate fara a mai completa nimic in rubrica salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1