Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de Petran Mircea la data: 07/10/2008 8:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: Petran Mircea la data: 07/10/2008 8:26am
Gen:M
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti : 1. la cat se imparte punctajul total in cazul pensiei de invaliditate.
2. se iau sau nu in considerare studiile universitare si stagiul militar de 6 luni in cazul pensiei de invaliditate daca da este sau nu in avantajul meu.

Multumesc frumos pentru program si pentru raspuns.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: lapensie la data: 07/10/2008 1:31pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Indiferent de gradul de invaliditate pentru punctajului pensiei de invaliditate se calculeaza o medie a punctajului realizat in perioada de activitate anterioara pensiei de invaliditate, in cazul dv cei 30 ani inclusiv sau fara perioadele asimilate (stagiul militar si studiile universitare). In cazul perioadelor asimilate se ia in calcul ca venit lunar slariul minim pe economie daca aceste perioade sunt inainte de aprilie 2001 sau ¼ din salariul mediu pe economie daca aceste perioade sunt dupa aprilie 2001. Daca media se face fara perioadele asimilate punctajului total pe cei 30 ani se imparte la 30 rezultand punctajului pensiei de invaliditate. Daca se introduc in calcul perioadele asimilate se adauga punctajul pentru perioadele asimilate la punctajul total dar se adauga si la numitor astfel ca media se face impartind punctajul total la perioada 30 + perioadele asimilate. In cazul dv avand in vedere faptul ca aveti studii universitare presupunem ca salariile obtinute in cei 30 ani sunt mai mari decat salariile luate in calcul in perioadele asimilate (salariul minim sau ¼ din salariul mediu din acea perioada) si deci perioadele asimilate scad media, fiind dezavantajoasa introducerea in calcul a acestora.
Va recomandam ca la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia de varsta la 65 ani sa evaluati daca pensia de invaliditate este mai mica sau mai mare decat pensia la limita de varsta pentru a putea opta prin cerere la pensia mai avantajoasa. Pentru aceasta va precizam ca pentru pensia la limita de varsta la punctajul total pentru cei 30 ani se adauga punctajele pentru perioadele asimilate si un punctaj pentru stagiul potential acordat prin decizia de invaliditate (probabil 5 ani in cazul dv) iar suma acestor punctaje se imparte la stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Am mai raspuns la acest subiect pe forum la titlu Armata Categoria : Pensie de invaliditate la intrebarea pusa de Pensionarul rebel
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1