Subiect "Continuare activitate" Deschis de Argintaru Haralambie la data: 11/25/2021 6:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Continuare activitate
Scris de: Argintaru Haralambie la data: 11/25/2021 6:19am
Gen:B
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:37
Alte date:functionar public
Intrebare:
Am lucrat in grupa I-a de munca 10 ani si in grupa II-a 4 ani si 2 luni si indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensia normală.
Pot continua activitatea pana cand indeplinesc varsta de 65 ani, fara a mi se desface contractul individual de munca?
Cand este mai bine sa-mi depun cererea de pensionare, in decembrie 2021 sau in ianuarie 2022?
Daca va puteti uita si pe datele introduse de mine in aplicație si daca sunt ceva erori.
Multumesc mult!
Re: Continuare activitate
Scris de: la pensie la data: 11/25/2021 8:30am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in anul 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in grupa I si 4 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii speciale si 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Conform prevederilor legii pensiilor puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul lucrat in grupele de munca si sa cumulati pensia cu salariu si dupa primirea deciziei de pensionare, dar cu acordul angajatorului.
In privinta lunii in care depuneti dosarul de pensie dupa opinia noastra nu trebuie sa fie diferenta mare intre decembrie 2021 si ianuarie 2022 pentruca noi credem ca in anul 2022 va fi acordat acelasi indice de corectie de 1,41 ca in anul 2021.
In privinta datelor introduse in programul de calcul avem urmatoarele observatii :
Ati introdus gresit un punctaj anual foarte mare (probabil punctaj lunar) in pagina de intrare in caseta "Punctaj decizie pensie anterioara" fapt ce a denaturat rezultatul final al calculului.
In aceasta rubrica se introduce un punctaj anual daca ati avut anterior o anumita perioada de pensionare (de exemplu de invaliditate) insa daca introduceti in pagina de intrare punctajul anual pentru acea perioada nu mai introduceti date in program pe perioada calculata in decizia anterioara. Din datele introduse in program nu am dedus ca aveti o astfel de decizie anterioara de pensie.
2. Presupunem ca in anul 1995 ati selectat gresit grupa I in loc de grupa II.
3. Nu putem aprecia corectitudinea sporurilor in % introduse inainte de aprilie 2001 din cauza ca nu cunoastem ce fel de sporuri sunt, cu exceptia unor periode in care ati avut sporuri pentru orele de noapte.
Putem preciza ca perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992 vi se acorda automat urmatorul spor de vechime :
- Intre septembrie 1986 si august 1988 3 %
- Intre septembrie 1988 si martie 1992 6 %
Re: Continuare activitate
Scris de: Argintaru Haralambie la data: 11/25/2021 1:58pm
Gen:B
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:
Ce inseamna in raspunsul dvs. "cu acodul angajatorului"?
Este obligatoriu?
Conform codului muncii, art. 56, CMI inceteaza de drept [i] [i]"la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare".
Re: Continuare activitate
Scris de: la pensie la data: 11/26/2021 2:52am
Ati citat partial prevederile art 56 alin (1) litera c) din codul muncii. Tot aici se prevede incetarea de drept a contractului individual de munca la data comunicarii deciziei de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, cum este cazul dv.
In acest caz pentru continuarea activitatii se incheie un nou contract de munca, cu acordul ambelor parti conform art 16 alin (1) din codul muncii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1