Subiect "Calcul ani facultate la pensie pe caz de boala" Deschis de Ernesta la data: 01/06/2022 5:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul ani facultate la pensie pe caz de boala
Scris de: Ernesta la data: 01/06/2022 5:45am
Voi implini 44 de ani in martie 2022 si tot atunci voi avea un stagiu de cotizare de 15 ani. Am facut facultatea la zi, timp de 4 ani, intre 1996-2000, timp in care nu am lucrat.
Intampin probleme grave de sanatate si intentionez sa ma pensionez pe caz de boala. Doar ca, legea prevede ca la 44 ani sa am 17 ani de vechime in munca. In cazul meu, se ia in considerare si facultatea la vechimea in munca?
Re: Calcul ani facultate la pensie pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 01/06/2022 7:18am
Credem ca fie interpretati gresit prevederile actuale ale legii pensiilor 263/2010 fie ati consultat o lege a pensiilor neactualizata.
Prevederile actuale ale legii pensiilor la art 73 (modificate prin legea 37/2013) se prevede :
"Persoanele care si-au pierdut capacitatea de munca din cauza unor boli obisnuite sau unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca au realizat, in conditiile legii, stagiu de cotizare"
Remarcati ca nu se stabileste un anumit stagiu de cotizare.
Stagiul de cotizare dependent de varsta la care va referiti dv este mentionat in art 76 si este conditie pentru acordarea stagiului de cotizare potential, daca in urma expertizei medicale va incadrati in grupa I sau II de invaliditate. Pentru stagiu de cotizare potential se acorda un punctaj suplimentar care creste punctajul mediu al pensiei de invaliditate.
La calculul acestui stagiu necesar pentru acordarea stagiului potential se ia in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1