Subiect "Legislatie pensii" Deschis de Danaila Constantin la data: 01/08/2022 3:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legislatie pensii
Scris de: Danaila Constantin la data: 01/08/2022 3:08pm
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:Pensionar 2020
Alte date:Reforma pensiilor presupune adoptarea unei noi legi simultan cu înlocuirea Legii 127/2019, inclusiv eliminând stabilirea perioadei fixe de contributivitate de 25 de ani.
Prin noul act normativ se dorește introducerea unei noi formule de calcul bazată pe numărul de puncte realizat care are ca principiu de calcul produsul dintre numărul total de puncte cu valoarea unui indicator de pensie.
Intrebare:1)Evaluarea tuturor dosarelor de pensii aflate în plată (cca 5 mil), în vederea recalculării acestora, va afecta/modifica cuantumul pensiei in sensul diminuarii? Adica se mentine principiul platii pensiei la o valoare minima deja existenta in plata? Cu alte cuvinte vor exista si victime? Poate cineva sa explice pe scurt ce inseamna MAREA RECALCULARE?
2)Legat de sporuri, prime, etc, cu CAS platit si neincluse in decizii de pensionare,ce abordare va fi?
3) Numarul total de puncte realizat de fiecare pensionar pe principiul contributivitatii va mai avea vre-o legatura cu STAGIUL?
4)Daca din FORMULA: VAL.PENSIE= NR.PUNCTE x INDICATOR PENSIE(K), rezulta o suma mai mica decit cea in plata, se mentine cea in plata?
MULTUMESC TUTUROR CARE POT DA UN RASPUNS!
Re: Legislatie pensii
Scris de: la pensie la data: 01/10/2022 5:04am
Opinia noastra este ca nu se poate discuta pe aceasta tema pentruca recalcularea tuturor pensiilor se va face conform prevederilor unei noi legi care se afla numai in stadiu de promisiune.
Re: Legislatie pensii
Scris de: Danaila Constantin la data: 01/10/2022 7:41am
Gen: M
Data nasterii: 1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: MULTUMESC FRUMOS! Am inteles.Suntem un popor condamnat sa ne asteptam soarta decisa de o minoritate care ne conduc. PACAT!
Re: Legislatie pensii
Scris de: Danaila Constantin la data: 01/10/2022 7:47am
Gen: M
Data nasterii: 1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: MULTUMESC FRUMOS! Am inteles.Suntem un popor condamnat sa ne asteptam soarta decisa de o minoritate care ne conduc. PACAT!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1