Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de angela1 la data: 01/09/2022 2:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: angela1 la data: 01/09/2022 2:50pm
Gen: f
Data nasterii:02.1965
Stagiul de cotizare: 22ani 3luni grupa III
7ani 3luni grupa I
6ani 10luni grupa II
Alte date:
Intrebare:am dorit sa imi calculez pensia pt limita de varsta si nu sunt sigura ca am lucrat corect; va rog sa ma verificati si dv....nu m-am descurcat la sfarsit sa imi vizualizez toate datele introduse pentru a ma asigura ca sunt corecte; de asemenea, sporul de vechime de care am beneficiat dupa 01.04.1992 nu stiu daca s-a inclus in calcul dat fiind faptul ca printr-un mesaj se atentiona ca SV, dupa 01.04.1992 este inclus in salariu....grupa de munca? ...etc.Va multumesc mult!
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/10/2022 10:10am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna noiembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in grupa I si 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 4 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii speciale si 7 ani intregi lucrat in conditii deosebite (completat cu 2 luni nefolosite la grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 10 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 11 luni adica in luna ianuarie 2022.

Am verificat datele introduse in program si avem urmatoarele observatii :
1. Daca iesirea dv la pensie se face in ianuarie 2022 si este iesirea initiala la pensie introduceti indicele de corectie de 1.41.
2. In toata perioada lucrata aveti multe luni in care ati selectat codurile "L" si "Grupa " fara sa introduceti salarii.
3. In aceasta perioada inainte de aprilie 1992 aveti dreptul si la spor de vechime care se acorda automat insa din aceasta cauza nu-l putem preciza.
4, Prevederile legale erau ca sporurile sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca incepand cu septembrie 1992 dar nu toti functionarii au respectat aceste prevederi, Deci dv introduceti sumele prevazute in adeverinte fara a socoti de doua ori aceslasi spor.
Incepand cu anul 1991 ati introdus si sporuri in suma fixa care reprezinta 10 % din salariu . Nu stim ce reprezinta acest spor si din ce cauza nu l-ati introdus in %.
6. Pentru a vizualiza sumele luate in calcul faceti Click pe butonul "Datele introduse" existent pe fiecare pagina anuala de date.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: angela1 la data: 01/12/2022 7:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc!Am corecttat datele introduse eronat sau cele omise.Am obtinut cuantumul pensiei..... dar care nu include si indicele de corectie...nu am gasit nici un buton care activeaza aplicarea acestuia...da, este prima decizie.MULTUMESC!
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/16/2022 9:50am
In pagina de intrare in program exista o caseta cu indicele de corectie, in care daca il introduceti, pe cel care vi s-a acordat, va fi aplicat in calcul
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1