Subiect "Aplicare Lg.76/2022" Deschis de Dumitru la data: 04/08/2022 2:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Aplicare Lg.76/2022
Scris de: Dumitru la data: 04/08/2022 2:15am
Gen:M
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pensionar limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare prin grupa de munca
Intrebare:In prezent sunt salariat cu CIM nedeterminat. Drepturile de pensie le primesc de 6 luni, dosarul de pensie l-am depus fara sa anunt angajatorul desfasurandu-mi activitatea in continuare ca salariat (prezent). Conform Legii 76/2022, cand institutia primeste informare ca sunt pensionar pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare imi Inceteaza Contractul Individual de Munca, chiar daca legea spune ca pensia pentru limita de varsta poate fi cumulata cu salariu?
Multumesc anticipat!
Re: Aplicare Lg.76/2022
Scris de: la pensie la data: 04/08/2022 3:31am
Conform prevederilor art 56 alin (1) litera c) din legea 53/2003, Codul Muncii, angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului individual de munca la data comunicarii deciziei de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare si daca este de acord sa incheie un alt contract individual de munca.
Re: Aplicare Lg.76/2022
Scris de: Dumitru la data: 04/08/2022 4:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Casa de pensii informeaza angajatorul deciziile emise dupa data de 08.04.2022, sau si anterior datei intrarii in vigoare a legii?
In Legea 76/2022 alin. 5 spune:
"(5) În termenul prevăzut la alin. (4), casa teritorială de pensii emitentă comunică angajatorului o informare cu privire la emiterea deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, anticipată, anticipată parţială sau de invaliditate. Informarea va cuprinde numele şi prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum şi data emiterii acesteia."

Spune ca informeaza de emiterea deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, anticipată, anticipată parţială sau de invaliditate. Nu spune si de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare asa cum este prevazut la art. 56 alin.1) lit. (c) din codul muncii - la incetarea de drept a CIM.
Va multumesc!
Re: Aplicare Lg.76/2022
Scris de: la pensie la data: 04/08/2022 8:56am
Daca in acest nou aliniat introdus la art 106 din legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice se mentioneaza deciziile de pensionare pentru limita de varsta aceasta include si deciziile de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.
Intrarea in vigoare a legilor se face conform art 78 din Constitutia Romaniei adica dupa 3 zile de la publicarea lor in Monitorul Oficial, daca in interiorul legii nu este prevazuta alta data. Deoarece in legea 76/2022 nu este mentionata o alta data, legea intra in vigoare dupa 3 zile de la publicarea ei in MO in 05 aprilie 2022, deci din data de 08 aprilie 2022.
Tot incepand cu aceasta data se face instiintarea angajatorilor. Deoarece precvederile legii nu sunt retroactive Casa de Pensii nu va comunica si deciziile emise inainte de 08 aprilie 2022.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1