Subiect "Calcul pensie" Deschis de Iordache Florea la data: 04/08/2022 3:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Iordache Florea la data: 04/08/2022 3:21pm
Gen:B
Data nasterii:02.01.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa ma ajutati si pe mine cu calculul pensiei, daca este bine cum am inregistrat in program. Multumesc frumos!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/09/2022 9:50am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 Din datele introduse deducem ca in luna septembrie 2022 puteti obtine numai pensie anticipata partiala, diminuata, si in acest caz este gresita introducerea perioadei stagiului militar in calculul pensiei.
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre februarie 1984 - ianuarie 1986 3 %
Intre februarie 1986 - ianuarie 1991 6 %
Intre februarie 1991 - martie 1992 9 %
O perioada de 5 ani si 9 luni in loc de codul "L" ati selectat codul "N". Spunem ca este gresit pentruca acest cod se selecteaza in o perioada care este trecuta in carnetul de munca a fi lucrata si nu este inscris salariul tarifar. Insa in perioada lucrata de dv in care ati selectat codul "N" era obligatorie inscrierea salariului tarifar in carnetul de munca. Daca acea perioada a fost lucrata dar nu a fost inscrisa in carnetul de munca trebuie sa cereti angajatorului la care ati lucrat adeverinta cu perioada lucrata si cu salariile primite.
Pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 puteti afla sumele pentru care s-a platit contributie la pensie cerand la Casa de pensii "Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001" si pentru aceasta perioada nu este obligatorie adeverinta.
Re: Calcul pensie
Scris de: Iordache Florea la data: 04/10/2022 3:25pm
Gen:B
Data nasterii:02.01.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca nu am adeverinte de la angajator pentru vechimea in munca in perioada de dinainte de 01 aprilie 1992 se mai ia in calcul procentele aferente perioadei de catre casa de pensie la calculul pensiei?
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/11/2022 9:08am
Presupunem ca va referiti la procentele de spor de vechime in perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992. Sporul de vechime precizat de noi in raspunsul anterior pentru perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992 se acorda automat, fara a fi necesar sa fie dovedit prin adeverinte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1