Subiect "CALCUL PENSIE" Deschis de N E la data: 06/03/2022 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL PENSIE
Scris de: N E la data: 06/03/2022 7:22am
Gen:F
Data nasterii:1966
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Dupa anul 2010, de cand s-a renuntat la carnetul de munca am introdus la calculul pensiei datele din adeverinta cu stagiul de cotizare. Este corect tinand cont de faptul ca este salariul brut?
MULTUMESC
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: la pensie la data: 06/03/2022 9:48am
Este corect.
Dupa 01 aprilie 2001 s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) pentru salariu brut si acesta intra in calculul punctajului pensiei
In prezent aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1. In program ati mentionat ca ati inceput activitatea in septembrie 1985 iar in program ati selectat codul "N" in perioada ianuarie -august 1985. In acest caz programul calculeaza ca ati lucrat pe aceasta perioada cu salariul minim. Daca nu ati lucrat in acea perioada selectati codul "-".
2. Grupa I de munca a existat inainte de aprilie 2001 si dupa aceasta data grupa de munca echivalenta grupei I este grupa conditii speciale. Aceasta eroare nu influenteaza calculul pentruca avantajele pentru cele doua grupe sunt egale.
3. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime, daca ati inceput activitatea in septembrie 1985 :
Intre septembrie 1988 - august 1990 3 %
Intre septembrie 1990 - martie 1992 6 %
Daca intentionati sa cereti pensie pentru limita de varsta in acest an introduceti indicele de corectie care se acorda in acest an, de 1,41.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1