Subiect "Decizie pensie de invaliditate" Deschis de Julya la data: 06/06/2022 10:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie pensie de invaliditate
Scris de: Julya la data: 06/06/2022 10:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Bună ziua, În urma verificărilor deciziilor de pensie pe care le are soțul meu am constatat unele erori. La punctul H conform recalculării solicitate Nr. total de puncte realizate 8.39014. Conform recalculării solicitate 0.12683.Fiind pensionar de invaliditate are un stagiu potențial de 9ani, 10luni, 16zile. Vă rog să îmi explicați la ce stagiu total de cotizare a fost împărțit numărul total de puncte realizate. Vă mulțumesc anticipat!
Re: Decizie pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/07/2022 2:22am
Datele sunt neclare.
Din mesajele anterioare stim ca sotul dv are o perioada lunga lucrata in grupa de munca si deci este neclar daca punctajul total realizat este cel indicat de dv si nu este clar ce reprezinta ăunctajul mediu 0,12683 puncte.
In legea pensiilor se prevede ca punctajul mediu anual sa fie calculat impartind suma punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare sau la stagiul complet de cotizare redus in cazul celor care au lucrat in conditii speciale de munca in anumite sectoare de activitate.
Stagiul complet de cotizare nu depinde de perioada lucrata ci de data nasterii.
Sotul dv dupa data de nastere are stagiul complet de cotizare, neredus, de 35 ani
Sectoarele care beneficiaza de reducerea stagiului de cotizare sunt nominalizate in art 56 alin (1) din legea pensiilor 263/2010.
Re: Decizie pensie de invaliditate
Scris de: Julya la data: 06/07/2022 3:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Bună ziua, 0.12683 reprezintă procentul rezultat în urma solicitării recalculate. Dacă împărățim punctajul total de puncte realizate la 35 ani , rezultă un punctaj mediu anual de 2.45815. Așa rezultă din toate deciziile de pensie. Nu știu de ce diferă metoda de calcul la CJP NEAMȚ.Va mulțumesc.
Re: Decizie pensie de invaliditate
Scris de: Julya la data: 06/07/2022 3:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Având un stagiu potențial de 9ani, 10luni, 16zile, unde reiese un punctaj de 3.95111, afectează numărul total de puncte realizate? Din anexă reiese următoarele: Număr total de puncte realizate 8.39014, Număr de puncte realizate în sistemul public-conditii normale de muncă 4.07009, Număr puncte corespunzătoare pensiei suplimentare 0.36363, Număr puncte aferente stagiului potențial 3.95111, Număr puncte suplimentare pentru grupe/condiții de muncă 0.00531, fiind pensionar de invaliditate din 2008. Mulțumesc.
Re: Decizie pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/07/2022 7:45am
Regretam ca nu va putem da nicio explicatie deoarece datele precizate de dv sunt in continuare neclare si nu se potrivesc cu cele date de dv mai de mult.
Ati precizat ca datele sunt luate din ultima decizie de recalculare a pensiei fara sa precizati care a fost motivul recalcularii.
Avem convingerea ca ati luat stagiul potential si punctele aferente acestuia din prima decizie de iesire la pensie de invaliditate si acest stagiu de cotizare potential nu mai este acordat in decizia de recalculare.
Re: Decizie pensie de invaliditate
Scris de: Julya la data: 06/07/2022 8:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:ca
Alte date:
Intrebare:Nu a fost pe nici o decizie specificat adăugare punctaj stagiu potențial, iar ultima decizie din 2017 d care v-am comunicat toate datele a fost la recalculate adăugare sporuri perioada '86-'89. Logic ar fi trebuit că acel "Număr total puncte realizate" , 8.39014 împărțit la 35 ani să iasă procentul din recalcularea solicitată 0.239718. In decizia respectivă reiese 0.12683. ... și așa reiese din toate deciziile. Chiar nu mai înțeleg nimic... La toate deciziile procentele date în urma solicitării mai multor recalculări: "spor de noapte", "grupe" ... și altele ... nu da ce au trecut ei .Mulțumesc anticipat.
Re: Decizie pensie de invaliditate
Scris de: Carp Mircea la data: 06/07/2022 9:58am
Eu v-am dat un raspuns(calcul).Verificati modul de calcul pentru toate stagiile adaugate cu casa locala.
Ce mi se pare mie anormal:Cum putea sotul d-voastra sa realizeze doar din sporuri in aproximativ 3 ani(86-89) 8,39014 puncte ?
8,39014 reprezinta salariul mediu pe economie pe 8 ani si ceva.
Si mai exact:
Sporurile de care vorbiti din anii 86-89 trebuie sa fie in suma de aproximativ 330.000 lei/brut pentru a aduce acele puncte.
Nu doresc sa mai dezvolt subiectul.Este o problema delicata.Doar d-voastra stiti ce sume au fost in adeverinte.
Tot ce veti intreprinde o veti face pe raspunderea d-voastra.
Re: Decizie pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/08/2022 2:08am
Pentru doamna Julya
Regretam ca nu va putem ajuta sa gasiti explicatia.
Asa cum precizeaza domnul Carp datele furnizate de dv nu sunt compatibile unele cu altele si presupunem ca aceste date sunt interpretate gresit de catre dv.
Este posibil ca punctele indicate de dv sa fie lunare, nu anuale, insa in acest caz nu corespunde cu punctajul mediu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1