Subiect "Calcul stagiu cotizare" Deschis de Furnea Luminita la data: 06/09/2022 2:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul stagiu cotizare
Scris de: Furnea Luminita la data: 06/09/2022 2:14am
Gen: Feminin
Data nasterii: 13.06.1964
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date: Am lucrat in grupa 2 de munca 4 ani, 6 luni si 1 zi
Intrebare: Cu cat mi se mareste stagiul de cotizare realizat avand in vedere ca am lucrat in grupa 2 de munca? Multumesc.
Re: Calcul stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 06/09/2022 4:49am
Stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa II de munca, inainte de aprilie 2001, se face conform prevederilor art 16 din legea 3/1977, in vigoare in acea perioada.
In acest articol se prevede ca se acorda stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca daca stagiul lucrat in grupele I si II de munca este de minim 5 ani.
Deci conform acestor prevederi dv nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupei de munca.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 13 februarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni adica in data de 13 octombrie 2025 daca va completati stagiul de cotizare cu 8 luni si realizati stagiul complet de cotizare, care in cazul dv este de 33 ani si 8 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, atunci cand va completati stagiul de cotizare cu 8 luni si realizati stagiul complet de cotizare, care in cazul dv este de 33 ani si 8 luni.. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1