Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de suzana la data: 06/09/2022 6:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: suzana la data: 06/09/2022 6:48am
Gen:f
Data nasterii:iunie 1964
Stagiul de cotizare:33ani,6 luni
Alte date:
Intrebare:Am o mare nelamurire? Cum ati ajuns de la 7ani,7luni gr.1 - 80%, la 6 ani? Si cum ajunge reducerea totala la 3ani,4luni? Am citit legea care spune ca se iau in calcul anii intregi, iar lunile ramase din grupa 1a,se adauga la grupa 2a. Daca la grupa 1a, au ramas 7 luni care nu se calculeaza, atunci aceste luni se adauga la gr.2a.la cei 1an.10luni,deci se fac 2ani,5luni de gr.2a. Reducerea ar fi de 3ani,8luni.Este corect? Nu am inteles ,,transformarea,,celor 7ani,7luni - in 6 ani? Va rog tare mult sa-mi explicati metoda de calcul. Multumesc.
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/09/2022 9:38am
Desi nici noi nu suntem convinsi ca aceasta metoda este corecta functionarii de la casa de pensii folosesc o prevedere din Ordinul 50/1990 si in cazul in care nu se lucreaza intreaga norma zilnica in grupa de munca, calculeaza perioada efectiv lucrata in grupa de munca si pe aceasta o foloseste la calculul stagiului de cotizare suplimentar si al reducerii varstei standard de pensionare.
In cazul concret al dv aveti lucrat cu norma intreaga o perioada de 1 an si 10 luni in grupa a II a si aceasta se ia in calcul iar in perioada de 7 ani si 7 luni (91 luni) lucrata cu 80 % din norma intreaga se calculeaza timpul efectiv lucrat in conditii de grupa I rezultand o perioada de 72 luni intregi adica 6 ani si cca 24 zile.
In aceste conditii pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in grupa I, asimilata cu conditii speciale si stagiul de cotizare de 1 an intreg lucrat in gr II asimilata cu conditii deosebite de munca, beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni si de reducerea varstei standard de pensionare de 3 ani si 4 luni.
Avand in vedere cele de mai sus aveti urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare in luna februarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare in luna octombrie 1983 la varsta de 59 ani si 4 luni
- Pensie anticipata partiala, diminuata imediat
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1