Subiect "Pen" Deschis de Vasile la data: 06/16/2022 11:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pen
Scris de: Vasile la data: 06/16/2022 11:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua ,imi puteti spune daca la dosar am avut o adeverinta si in decizie scrie ca" nu se valorifica,deoarece s a utilizat sistemul de retribuire in acord global,aceste sume nu se iau in calcul la stabilirea punctajului mediu anual intrucat nu au facut parte din baza de calculcf legislatiei anterioare 01.04 2001 ".Sa inteleg ca nu a fost calculata acea peroiada.Mentionez ca am pierdut cartea de munca si e vorba de o adeverinta de la unul din locurile de munca unde imi scria veniturile realuzate
Re: Pen
Scris de: la pensie la data: 06/17/2022 2:33am
Din datele prezentate de dv nu putem deduce daca acea perioada a fost luata in calcul. Noi presupunem ca a fost luata in calcul cu salariul tarifar daca in adeverinta este mentionat si salariul tarifar sau cu salariul minim daca nu este mentionat salariul tarifar in adeverinta.
Puteti verifica daca a fost luata in calcul aceasta perioada analizand stagiile de cotizare mentionate in decizia de pensionare sau cerand de la Casa de pensii "Buletinul de calcul" al pensiei, care consta intr-un tabel cu sumele luate in calculul punctajelor lunare.
Asa cum este mentionat in decizie sumele castigate in acord nu fac parte din baza de calcul a pensiei in perioada inainte de aprilie 2001. Totusi acestea pot fi luate in calcul daca se deschide o actiune in justitie si se cere ca sa fie emisa o hotarare judecatoreasca conform Deciziei ICCJ nr 19/2011.
Este preconizat ca in perioada urmatoare sa intre in vigoare o noua lege a pensiilor care prevede luarea in calcul a sumelor realizate si in perioada anterioara datei 01 aprilie 2001 pentru cei care depun adeverinte cu aceste sume iar cei care nu depun adeverinte li se majoreaza punctajul realizat inainte de aprilie 2001 cu 10 %. In cazul in care obtineti acum hotarare judecatoreasca cu luarea in calcul a sumelor castigate in acord nu se mai face aceasta majorare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1