Subiect "Programul de calcul" Deschis de Cici la data: 09/07/2022 9:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Programul de calcul
Scris de: Cici la data: 09/07/2022 9:31pm
Gen: F
Data nasterii: Dec 1961
Stagiul de cotizare: 14 ani 6 luni (1 sept 1986 - 1 martie 2001), 100% grupa 2 in toti anii
Alte date: Facultate la zi 5 ani; am lucrat in Canada (partea engleza) 4 ani 4 luni; din 15 noiembrie 2019 am incheiat Contract de asigurare sociala cu Casa de pensii si am cotizat pana la sfarsitul acestui an 2022 (intentionez sa continui cotizatia pana in ianuarie 2024 in speranta ca voi avea o pensie mai mare de limita de varsta).
Intrebare: Cum introduc anii de facultate avand in vedere datele inscrise pe adeverinta: perioada studiilor septembrie 1980 - iunie 1986, anul I 1980/1981 are mentiunea “prelungirea scolaritatii pe motive medicale”, anul I 1981/1982 si urmatorii pana la anul V 1985/1986 au mentiunea “promovat”. Este nevoie ca adeverinta sa contina date precise de incepere/terminare a studiilor (ex. 15 septembrie 1980 - 15 iunie 1986)?
Pentru anii 1986-1989 am si spor de noapte trecut pe adeverinta ca sume fixe pentru fiecare din cei 4 ani precizati.
Cand pot iesi la pensie in Romania avand in vedere datele prezentate?
Va multumesc.
Re: Programul de calcul
Scris de: la pensie la data: 09/09/2022 5:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in luna februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pe perioadele facultatii si contractului de asigurare sociala si realizati stagiul de cotizare total de de 26 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de cotizare lucrat in grupele de munca nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni iar dv nu-l realizati nici cumuland stagiul de cotizare din Canada.
In programul de calcul de pe site selectati codul F numai pe perioada anilor promovati.
Perioada facultatii este recunoscuta de Casa de pensii daca din adeverinta sau foaie matricola rezulta perioada cursurilor cu mentiune ca au fost urmate la zi si daca cursurile au fost absolvite, dovedita prin diploma.
In adeverinta pentru facultate nu trebuie sa fie mentionat intervalul precis deoarece din datele prezentate de dv rezulta perioada de 01 octombrie 1981, data de incepere a anului I universitar absolvit, pana la data de 01 septembrie 1986, data angajarii (perioada de vacanta dureaza pana la 01 octombrie daca nu se face angajarea anterior acestei date).
Sporul pentru orele de noapte este luat in calcul daca il dovediti cu adeverinta.
Opinia noastra este sa nu mai continuati cotizarea pe contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii deoarece influenta acestui contract la punctajul pensiei este foarte mic.
Re: Programul de calcul
Scris de: Cici la data: 09/09/2022 10:00am
la pensie :

In adeverinta pentru facultate nu trebuie sa fie mentionat intervalul precis deoarece din datele prezentate de dv rezulta perioada de 01 octombrie 1981, data de incepere a anului I universitar absolvit, pana la data de 01 septembrie 1986, data angajarii (perioada de vacanta dureaza pana la 01 octombrie daca nu se face angajarea anterior acestei date).


Multumesc pentru raspunsul detaliat.
Am o mica neclaritate: in anii din urma anul universitar incepea odata cu anul scolar, la 15 septembrie. Deci daca eu am inceput anul I promovat efectiv la 15 sept. 1981, in programul de calcul il pun ca fiind inceput la 1 oct. 1981?
Multumesc inca odata.
Re: Programul de calcul
Scris de: la pensie la data: 09/10/2022 9:06am
Dupa parerea nostra diferenta nu este semnificativa. Considerati anul universitar ca fiind inceput la data de 01 octombrie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1