Subiect "Pensie" Deschis de stanica dumitru la data: 09/08/2022 4:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: stanica dumitru la data: 09/08/2022 4:59am
Gen:M
Data nasterii: 5.05.1966
Stagiul de cotizare: 40 ani
Alte date:
Am lucrat in Grupa II 14 ani 4 luni si 20 zile
Armata efectuata : 1 an 3 luni si 7 zile ( cu continuitate la serviciu )
Intrebare: Va rog mult sa mi spuneti cand pot sa ies la pensie , anticipat , anticipat partial, la limita de varsta , toate variantele .
pentru 1 an lucrat in grupa II se adauga 4 luni la vechime?
Multumesc!
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 09/09/2022 5:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupele de munca, in data de 05 mai 2031 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni (cate 3 luni pentru fiecare an lucrat in gr II) care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si realizati stagiul de cotizare total de 44 ani si 9 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 4 luni adica in data de 05 septembrie 2026.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 2026.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1