Subiect "Vechime in munca pentru program de 4 ore" Deschis de VLASCEANU MIRELA la data: 09/16/2022 3:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime in munca pentru program de 4 ore
Scris de: VLASCEANU MIRELA la data: 09/16/2022 3:00am
Gen:Feminin
Data nasterii:13.04.1969
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Am urmatoarea întrebare, nu am reușit să mă lămuresc deși m-am interesat din multe surse.CONCRET, sunt angajată cu contract de muncă NEINTRERUPT din data de 7.09.1987, cu CONTINUITATE , dar in perioada noiembrie 1987 - aprilie 1992 , am avut program de muncă de 4 ore/zi , deci o perioadă de 4 ani , 4 luni si 15 zile , fiind studentă la seral , am lucrat doar program redus de 4 ore. In aceste condiții, anul acesta pot spune că am împlinit 35 de ani vechime de muncă compleți sau doar 32 ani și 9 luni , deoarece perioada în care am lucrat program de 4 ore se ia în calculul vechimiii în muncă la jumătate? Stiu că s-a schimbat de atunci legea și la acest moment 2022 numai contează câte ore lucrezi se ia an/an , dar eu am avut această situație intre anii 1987-1992 . Nu reușesc să mă lămuresc exact dacă am 35 de ani sau mai puțin , vechime în muncă. Menționez că mă interesează pentru a putea să știu în cazul unei pensionări anticipate parțiale care va fi procentul de penalizare. Vă mulțumesc!
Re: Vechime in munca pentru program de 4 ore
Scris de: la pensie la data: 09/16/2022 3:41am
Modul actual de calcul al pensiei a inceput sa se faca conform prevederilor legii pensiilor 19/2000 incepand cu data de 01 aprilie 2001.
Conform acestor prevederi in cazul in care s-a lucrat cu mai putin de o norma intreaga se ia in calcul stagiul de cotizare proportional cu timpul lucrat iar daca a lucrat cu mai multe contracte cu fractiuni de norma acestea se cumuleaza fara a depasi o norma intreaga.
Acest mod de calcul al stagiului de cotizare s-a aplicat pe perioada anterioara intrarii in vigoare a legii 19/2000 adica 01 aprilie 2001 si perioada in care a fost in vigoare aceasta lege adica pana in data de 01 ianuarie 2011.
Incepand cu data de 01 ianuarie 2011 conform prevederilor legii 263/2010 se socoteste stagiu de cotizare intreaga perioada lucrata chiar si in cazul in care s-a lucrat cu fractiune de norma.
Deci in cazul dv perioada lucrata cu jumatate de norma se considera stagiu de cotizare la jumatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1