Subiect "Cand pot depune dosarul ptr.pensie la limta de varsta?" Deschis de sanda la data: 10/10/2022 11:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot depune dosarul ptr.pensie la limta de varsta?
Scris de: sanda la data: 10/10/2022 11:30am
Gen:F
Data nasterii:30.09.1962
Stagiul de cotizare:18 ani lucrati în condiţii deosebite (grupa a II a) în România şi 22 ani lucraţi în Spania.
Alte date:
Intrebare:Când mă pot pensiona? Mulţumesc
Re: Cand pot depune dosarul ptr.pensie la limta de varsta?
Scris de: la pensie la data: 10/10/2022 12:45pm
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 30 ianuarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani pe care il aveti fara sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Spania.
Pentru stagiul de 18 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni si realizati un stagiu de cotizare lucrat in Romania de 22 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 18 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta. Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani pe care il realizati facand dovada stagiului de cotizare lucrat in Spania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1