Subiect "Diminuarea pensiei anticipate" Deschis de Nina D la data: 10/15/2022 7:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diminuarea pensiei anticipate
Scris de: Nina D la data: 10/15/2022 7:20am
Gen:F
Data nasterii:13.06.1965
Stagiul de cotizare: 32 ani 6 luni la 10.2022
Alte date:1. Conform Adeverintei angajatorului si a datelor inscrise in CM am lucrat in grupa a II-a de munca 4 ani, 7 luni/100% (pana in 01.04.1992) + 3 ani, 3 luni/70%(pana in 1999) deci in total : 4,7 + 2,3 = 6 ani si 10 luni.
2. Menționez că nu mai lucrez/cotizez din 03.2020 și doresc să introduc Dosarul de pensionare.

Intrebare:1. Când pot beneficia de pensie anticipata parțială?
2. Cât este procentul de diminuare al pensiei? Am obținut valori diferite…
3. Contează dacă depun Dosarul în acest an sau în ianuarie 2023?
4. Dacă se modifică indicele de corecție, pentru 2023, după ce mi s-a calculat pensia se revine la indicele nou și se recalculează?
5. Casa de pensii este obligată, la cererea mea, sa-mi furnizeze metodologia de calcul a pensiei și înainte de data pensionării sau numai după pensionare?
6. Există un termen legal pentru emiterea Deciziei de pensionare? Se comunică acasă?

Va multumesc
Re: Diminuarea pensiei anticipate
Scris de: la pensie la data: 10/16/2022 10:02am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 13 aprilie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu suplimentar de 1 an si 6 luni si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 10 luni, adica in data de 13 aprilie 2026, daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 10 luni adica in data de 13 aprilie 2023 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala in data de 13 aprilie 2023 si atunci aveti stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni diminuarea pensiei va fi de 30 %.
Intrebarile 3 si 4 nu au obiect pentruca nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala in anul 2022.
Casa de pensii este obligata sa va ataseze la decizia de pensionare buletinul de calcul al pensiei, care consta in un tabel cu sumele lunare luate in calculul punctajelor.
In legea pensiilor este stabilit un termen de 45 zile de la depunerea dosarului in care sa se emita decizia de pensionare, dar acesta nu este respectat cu strictete.
Re: Diminuarea pensiei anticipate
Scris de: Carmen la data: 10/17/2022 4:00am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 13 aprilie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu suplimentar de 1 an si 6 luni si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 10 luni, adica in data de 13 aprilie 2026, daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 10 luni adica in data de 13 aprilie 2023 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala in data de 13 aprilie 2023 si atunci aveti stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni diminuarea pensiei va fi de 30 %.


Sa intelegem ca penalizarea este calculata pentru toti cei 5 ani ramasi pana la limita de varsta-13 aprilie 2028 (0,5%x60luni=30%) si nu pentru perioada pana cand poate intra la pensie cu reducerea varstei de pensionare, in acest caz 13 aprilie 2026 (penalizare 0.5%/lunax36luni=18%)???
Va rog sa clarificati acest aspect. Multumesc frumos.
Re: Diminuarea pensiei anticipate
Scris de: la pensie la data: 10/17/2022 8:10am
Pentru doamna Carmen
Aveti dreptate noi am gresit. Diminuarea este pentru 3 ani adica de 18 %.
Multumim pentru observatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1