Subiect "Perioada lucrata la fostele CAP" Deschis de Raluca Bogdan la data: 07/18/2008 10:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perioada lucrata la fostele CAP
Scris de: Raluca Bogdan la data: 07/18/2008 10:23am
Gen:F
Data nasterii:11 NOIEMBRIE 1955
Stagiul de cotizare: 15 ANI cu carte de munca
Alte date: 12 ANI in fostul CAP inainte de 1994 ; grad de invaliditate III
Intrebare: Va rog sa imi spuneti daca matusa mea se poate pensiona cu pensie de invaliditate?
Multumesc
Re: Perioada lucrata la fostele CAP
Scris de: la pensie la data: 07/19/2008 4:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere matusa dv are dreptul la pensie la limita de varsta in noembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie de invaliditate are dreptul indiferent de stagiul de cotizare daca aceasta a aparut ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale, a tuberculozei sau SIDA.
Daca invaliditatea a aparut ca urmare a unei boli obisnuite sau unui accident care nu are legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, incadrandu-se in intervalul de varsta 49-55 ani, daca are stagiul de cotizare de 22 ani sau jumatate din acest stagiu. In acest caz este necesar ca matusa dv sa mearga la Casa de Pensii cu actele ce atesta vechimea de la CAP pentru a fi transformate in timp util in functie de normele lucrate si care va fi mai mic de 12 ani.
Re: Perioada lucrata la fostele CAP
Scris de: Raluca Bogdan la data: 07/21/2008 4:19am
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:15 ani
Alte date:12 ani in fostul CAP; grad de invaliditate III
Intrebare:
1. Conteaza nr de ani de stagiu de cotizare, in stabilirea cuantumului pensiei?
2. Care este aproxmativ valoarea unei pensii de invaliditate ?
3. La moartea mamei sale, matusa mea poate beneficia de o pensie de urmas? O poate cumula cu cea de invaliditate, si mai apoi, cu cea e limita de varsta?
multumesc
Re: Perioada lucrata la fostele CAP
Scris de: la pensie la data: 07/21/2008 7:54am
Raspunsurile la intrebari sunt urmatoarele:
1-Cuantumului pensiei atat de invaliditate cat si la limita de varsta depinde atat de stagiul lucrat inainte de pensionare cat si de veniturile lunare (salariile) obtinute in perioada de cotizare. In cazul perioadelor lucrate la CAP calculul depinde de normele realizate anual.
2-Avand in vedere cele de mai sus intelegeti din ce cauza nu putem sa apreciem noi valoarea unei pensii de invaliditate nici macar aproximativ.
3-Pensie de urmas au dreptul copii la moartea parintilor in conditiile art 66 din legea 19/2000 care prevede:
„Copii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b)”.
In aceste conditii matusa dv nu poate beneficia de pensie de urmas deoarece invaliditatea nu a aparut in perioada cand avea pensie de urmas si avea varsta sub 16 ani respectiv sub 26 ani daca se afla in timpul studiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1