Subiect "grupa de munca" Deschis de Ghenea Ioana la data: 01/31/2023 2:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: Ghenea Ioana la data: 01/31/2023 2:10am
Gen:feminin
Data nasterii:07.04.1965
Stagiul de cotizare:39 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Va rog frumos am completat si eu calculul pensiei, ma blochez la grupa, am avut condii normale, dupa 2001 am trecut grupa 2, inainte de 2001 nu stiu daca am trecut bine grupa 1. iar la pilonul 2 am trecut NU. Este corect? Multumesc. Intentionez sa imi depun dosarul anul acesta pentru pensia anticipata.
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 01/31/2023 4:05am
Daca ati lucrat toata perioada in conditii normale nu trebuie sa selectati grupa de munca nici inainte si nici dupa aprilie 2001.
Selecteaza grupele de munca numai cei care au lucrat in locuri de munca incadrate in grupele de munca I sau II inainte de aprilie 2001 si in grupele conditii speciale sau conditii deosebite dupa aprilie 2001. Deci daca locul dv de munca a avut conditii normale de munca in coloana grupa de munca selectati "---".
Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1986 - august 1988 3 %
Intre septembrie 1988 - martie 1992 6 %
Introduceti aceste sporuri in coloana %
Daca ati lucrat in conditii normale de munca aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, incepand cu data de 07 aprilie 2023. Daca cereti pensie anticipata partiala in luna aprilie 2023 diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 30 %, diminuare pe care trebuie sa o aplicati rezultatului iesit din calcul cu programul de pe site.
penalitate
Scris de: Ghenea Ioana la data: 02/01/2023 1:47am
Gen:
Data nasterii:07.04.1965
Stagiul de cotizare:39 ani 5 luni
Alte date:
Intrebare:1.Cat timp terbuie sa mai stau ca sa nu fie penalitatea asa de mare, 30%? Auzisem ceva de 40 ani vechime.
2. Eu contribui la pensia privata NN, in casuta trebuie sa bifez, DA?
MUltumesc mult,
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 02/01/2023 3:33am
1 In raspunsul anterior a intervenit o gresala.
Daca aveti stagiul de cotizare mai mare de 39 ani si 1 luna si va pensionati cu pensie anticipata partiala in aceasta luna diminuarea este dede 15 % . Daca lucrati in continuare si realizati stagiu de cotizare mai mare de 41 ani si 1 luna diminuarea scade sub 12 %.
2 In programul de calcul se selecteaza "Da" numai daca ati contribuit la pilonul 2 de pensii. Credem ca dv ati contribuit la un fond facultativ de pensii nu la pilonul 2.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1