Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Daniel la data: 02/05/2023 2:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Daniel la data: 02/05/2023 2:40am
Gen:masculin
Data nasterii:04.06.1966
Stagiul de cotizare:Angajat din 02.09.1992
Alte date:Facultate 5 ani, la zi. Lucrat în grupa 2 de munca 2 ani și 6 luni. Lucrat în grupa 1 de munca 6 ani.
Intrebare:Când pot ieși la pensie anticipat? Dar la limita de vârstă? Va mulțumesc pentru informații!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/06/2023 3:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 04 iunie 2031 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in grupa I si 2 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 11 luni
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii speciale si 2 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni adica in data de 04 octombrie 2027.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata dupa varsta de 60 ani adica din data de 04 iunie 2026 daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 1 luna si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1