Subiect "Punctaj decizie pensie anterioara" Deschis de BOGORODEA ELENA la data: 05/12/2023 2:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj decizie pensie anterioara
Scris de: BOGORODEA ELENA la data: 05/12/2023 2:36am
Gen:F
Data nasterii:30.11.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie in decembrie 2021 la limita de pensie deoarece am avut grupa1 si 2. Am lucrat in coninuare in 2022.Am creat in acest program Bogorodea Elena 2.Ce scriu la rubrica punctaj decizie pensie anterioara? Punctele din decizie sau din talonul de pensie? Eu nu am trecut nimic si punand aceleasi sume si la pagina veche Bogorodea Elena (pana sa ies la pensie) si la Bogorodea Elena 2(dupa ce am iesit la pensie),sumele sunt diferite (diferenta de 37 lei-cam mare).Nu mi se pare corect sa fie diferenta intre a fi salariat si a fi pensionar atata timp cat contribui la CAS cu aceeasi suma. Multumesc anticipat pentru raspuns
Re: Punctaj decizie pensie anterioara
Scris de: la pensie la data: 05/12/2023 3:11am
Introduceti in programul "Bogorodea Elena 2" in caseta "Punctaj decizie pensie anterioara" suma punctajelor anuale din decizia de pensie pentru limita de varsta acordata in decembrie 2021 (cca 60 puncte)
Este incorecta introducerea de date in programul "Bogorodea Elena" pentruca in acel program se aplica, incorect, punctajului mediu suplimentar indicele de corectie de 1,41 acordat la iesirea initiala la pensie si care nu vi se mai acorda la recalculare.
Re: Punctaj decizie pensie anterioara
Scris de: BOGORODEA ELENA la data: 05/12/2023 4:27am
la pensie :
Introduceti in programul "Bogorodea Elena 2" in caseta "Punctaj decizie pensie anterioara" suma punctajelor anuale din decizia de pensie pentru limita de varsta acordata in decembrie 2021 (cca 60 puncte)
Este incorecta introducerea de date in programul "Bogorodea Elena" pentruca in acel program se aplica, incorect, punctajului mediu suplimentar indicele de corectie de 1,41 acordat la iesirea initiala la pensie si care nu vi se mai acorda la recalculare.


Am sters datele din 2022,am adaugat punctajul la Bogorodea Elena2(dupa ce am iesit la pensie) si imi calculeaza o pensie cu mai aprox 1.000 lei mai puin decat am. Ceva nu e in regula cum calculeaza dupa ce am iesit la pensie si nu imi dau seama
Re: Punctaj decizie pensie anterioara
Scris de: la pensie la data: 05/12/2023 8:48am
Aveti dreptate am pierdut din vedere ca cele cca 60 puncte trebuiau corectate prin inmultirea cu indicele de corectie 1,41 adica 84,96451 puncte
Credem ca exista doua posibilitati sa faceti un calcul corect si anume :
1 Introduceti in programul "Bogorodea Elena 2" in caseta "Punctaj decizie pensie anterioara" suma punctajelor anuale din programul "Bogorodea Elena" corectata cu indicele de corectie 1,41 adica 84,96451 puncte si obtineti punctajul si valoarea pensiei dupa recalculare.
2 In programul "Bogorodea Elena 2" nu introduceti punctaj in caseta "Punctaj decizie pensie anterioara" si obtineti punctajul pensiei si valoarea pensiei suplimentare cu care creste pensia dupa recalculare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1