Subiect "pensie" Deschis de huhulea angelica la data: 05/21/2023 9:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: huhulea angelica la data: 05/21/2023 9:31am
Gen: m
Data nasterii:14 01 1962
Stagiul de cotizare:29 ani 6 luni 4 zile incusa si armata si somaj
Alte date: 11 ani grupa 2 munca si 3 ani lucrati in danemarca cu contract
Intrebare:la ce pensie ma incadrez si cind pot depune dosarul va multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/21/2023 11:06am
Danemarca face parte din UE
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania are urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 ianuarie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani. Pentru aceasta pensie trebuie sa aiba stagiul minim de cotizare de 15 ani conditie pe care o indeplineste.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiaza de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si pentru perioada de somaj si realizati un stagiu de cotizare total de 32 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni fata de varsta standard de pensionare si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni adica in data de 14 mai 2023. Pentru a beneficia de aceasta pensie trebuie sa aiba realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani si il realizeaza cumuland stagiul lucrat in Romania cu cel lucrat, cu contract de munca in Danemarca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1