Subiect "Reducere varsta pensionare" Deschis de Mile Luminita la data: 05/27/2023 10:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere varsta pensionare
Scris de: Mile Luminita la data: 05/27/2023 10:24pm
Gen:Feminin
Data nasterii:03.08.1967
Stagiul de cotizare:37 ani 15 zile
Alte date:
Intrebare:Va rog sa mi spuneti cata reducere am pentru 2 ani 7 luni 15 zile grupa I, 12 ani 11 luni grupa a II a si 7 luni 29 zile condiții deosebite. Multumesc.
Re: Reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/28/2023 8:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca in data de 03 august 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in gr I de munca si de 13 ani intregi lucrat in gr II de munca (completati cu 1 luna neutilizata la grupa I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizre lucrat. Pentru stagiul de cotizare lucrat in conditii deosebite nu se acorda stagiu de cotizare suplimentar pentruca nu este un an intreg si nu poate fi completat cu stagiu de cotizare lucrat in grupele I sau II de munca.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in conditii speciale si 14 ani intregi lucrat in conditii deosebite (completat cu 5 luni si 1 zi lucrat in conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 8 luni fata de varsta standard de pensionare si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 4 luni adica in data de 03 decembrie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1