Subiect "Stagiu de cotizare" Deschis de David C la data: 11/16/2023 5:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare
Scris de: David C la data: 11/16/2023 5:33am
Gen:feminin
Data nasterii:01.12.1968
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:studii superioare la zi,15 ani intregi grupa1/speciala 100%.
Intrebare:Mi-am scos stagiul de cotizare de la CNPP și am observat ca în perioada 01.04.2001-01.08.2001 cand am fost în incapacitate temporara de munca pentru sarcina cu risc sunt încadrată în condiții normale(doar o zi din luna aprilie 2001 este încadrată în condiții speciale.
Menționez ca perioada inainte de aprilie 2001 am lucrat în grupa 1 de munca.In cartea de munca se menționează ca în perioada 01.04.2001-01.08.2001 am lucrat în loc de munca încadrat în condiții speciale.
Întrebare:
1.Cele 4 luni de concediu medical pentru sarcina sunt corect incadrade în condiții normale,avand in vedere ca la momentul în care am întrat în concediu medical eram încadrată în condiții speciale?
Am văzut tot în stagiul primit de la CNPP ca alte zile de concediu medical din anii 2004 și 2006 au fost încadrate în prestații sociale în condiții speciale.
2.Este posibil sa ma pensionez în condițiile actualei legi?
Înțeleg ca noua lege dezavantajează pe cei care au lucrat in conditii speciale si deosebite de munca.
Va mulțumesc!
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/16/2023 8:34am
In privinta incadrarii celor 4 luni de concediu medical in conditii normale de munca nu va putem da o explicatie si pentru aceasta trebuie sa intrebati la Casa de pensii. Actuala lege a pensiilor 263/2010 art 30 alin (5) prevede ca perioada concediului pentru incapacitate temporara de munca se incadreaza in conditii speciale daca cel putin in ziua premergatoare a concediului a lucrat in locuri de munca incadrate in astfel de conditii.
In privinta posibilitatilor dv de pensionare nu ati precizat daca aveti 15 ani intregi lucrati in grupele de munca I/conditii speciale fara cele 4 luni de concediu medical.
La un raspuns al nostru la un mesaj anterior v-am precizat ca :
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in data de 01 iunie 2024.
La aceasta data mai este in vigoare actuala lege a pensiilor.
Pentru aceasta reducere trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani la care conform actualei legi a pensiilor se ia in calcul si stagiul de cotizare asimilat pe perioada facultatii si stagiul de cotizare suplimentar acordat pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca.
Daca aveti realizat un stagiu de cotizare de 14 ani intregi in grupele de munca I/conditii speciale beneficiati de o reducere de 7 ani a varstei standard de pensionare.
Daca la data de 01 septembrie 2024 intra in vigoare noua lege a pensiilor conditiile de pensionare cu pensie pentru limita de varsta se modifica astfel :
= Data de pensionare se amana pana la varsta de 56 ani si 11 luni adica la data de 01 noiembrie 2026
- Conditia de stagiu de cotizare se modifica prin faptul ca trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani contributivi adica fara stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii si nu se mai acorda stagiu de cotizare suplimentar acordat pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca.
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: David C la data: 11/16/2023 9:57am
la pensie :
In privinta incadrarii celor 4 luni de concediu medical in conditii normale de munca nu va putem da o explicatie si pentru aceasta trebuie sa intrebati la Casa de pensii. Actuala lege a pensiilor 263/2010 art 30 alin (5) prevede ca perioada concediului pentru incapacitate temporara de munca se incadreaza in conditii speciale daca cel putin in ziua premergatoare a concediului a lucrat in locuri de munca incadrate in astfel de conditii.
In privinta posibilitatilor dv de pensionare nu ati precizat daca aveti 15 ani intregi lucrati in grupele de munca I/conditii speciale fara cele 4 luni de concediu medical.
La un raspuns al nostru la un mesaj anterior v-am precizat ca :
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in data de 01 iunie 2024.
La aceasta data mai este in vigoare actuala lege a pensiilor.
Pentru aceasta reducere trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani la care conform actualei legi a pensiilor se ia in calcul si stagiul de cotizare asimilat pe perioada facultatii si stagiul de cotizare suplimentar acordat pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca.
Daca aveti realizat un stagiu de cotizare de 14 ani intregi in grupele de munca I/conditii speciale beneficiati de o reducere de 7 ani a varstei standard de pensionare.
Daca la data de 01 septembrie 2024 intra in vigoare noua lege a pensiilor conditiile de pensionare cu pensie pentru limita de varsta se modifica astfel :
= Data de pensionare se amana pana la varsta de 56 ani si 11 luni adica la data de 01 noiembrie 2026
- Conditia de stagiu de cotizare se modifica prin faptul ca trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani contributivi adica fara stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii si nu se mai acorda stagiu de cotizare suplimentar acordat pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca.


Va mulțumesc pt răspuns!
Da!Am mai apelat la d-voastra și cei 15 ani întregi de grupa 1/ speciala 100% sunt fără cele 4 luni de concediu medical.
Deci am șanse sa ma pensionez pe legea actuala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1