Subiect "calcul stagiu de cotizare" Deschis de Costina la data: 11/16/2023 6:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul stagiu de cotizare
Scris de: Costina la data: 11/16/2023 6:14am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:In perioada 04.08.1983-01.04.2001 am lucrat in grupa 2 16 ani 3 luni.De asemenea in acea perioada am avut 3 ani de lucru cu program de 4 ore fiind studenta(cu diploma).Am avut de asemenea 98 zile Concediu fara salar pentru studiu.Cum se calculeaza vechimea in munca ? Rog detalii
Alte date:
Intrebare:
Re: calcul stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/16/2023 8:59am
Perioada lucrata in grupa II de munca este inainte de 01 aprilie 2001 si este reglementata prin Ordinul 50/1990 care la punctul 7 prevede ca incadrarea in grupa II de munca se face daca s-a lucrat in conditii de grupa de minim 70 %. Deci in cazul dv nu se considera a fi lucrate in grupa II de munca nici perioada lucrata cu jumatate de norma si nici cea a concediului fara plata.
Deasemeni in perioada de 3 ani lucrata cu jumatate de norma se calculeaza ca stagiu de cotizare in conditii normale de munca proportional cu timpul lucrat adica 1 an si 6 luni.
Perioada facultatii nu se ia in calculul stagiului de cotizare daca in acea perioada ati realizat stagiu
Re: calcul stagiu de cotizare
Scris de: Costina la data: 11/19/2023 1:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sa inteleg ca perioada lucrată în program de 4 ore nu se consideră vechime în muncă de 3 ani la acordarea punctelor suplimentare ? Eu lucrez din 4 august.1983 până în prezent.fără nici o zi de intrerupere și cu 3 ani de creștere copil 2002_2005.care este vechimea totală tinand cont ca in cartea de munca scris ca 16 ani si 3 luni sunt lucrați în grupa 2.
Re: calcul stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/20/2023 7:45am
Regretam ca nu avem informatiile necesare pentru a va face un calcul corect al stagiului dv de cotizare si din aceasta cauza v-am precizat numai prevederile legii pensiilor in situatiile prezentate de dv. In plus va mai precizam ca in perioada de crestere copil, daca nu ati primit indemnizatie (noi presupunem ca nu ati primit), nu se ia in calculul vechimii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1