Subiect "Stagiul asimilat în noua lege" Deschis de Camelia la data: 11/16/2023 1:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiul asimilat în noua lege
Scris de: Camelia la data: 11/16/2023 1:52pm
Gen:F
Data nasterii:04.12.1960
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:Am citit proiectul noii legi a pensiilor. La articolul 14 scrie:
- (1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în care asiguratul:
a) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvență ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiţia absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, după caz;
b) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
c) a beneficiat, în perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizaţii de asigurări sociale, acordate potrivit legii;
d) a beneficiat, începând cu data de 1 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate temporară de muncă cauzată de accident de muncă şi boli profesionale;
e) a beneficiat, începând cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, respectiv 7 ani;
Despre pensia de invaliditate NU scrie că se mai consideră stagiu asimilat. În Legea 263/2010 se preciza că pensia de invaliditate reprezintă stagiu asimilat. La recalcularea pensiilor pe baza noii legi, cei care sunt pensionați și au avut și o perioadă în care au beneficiat de pensie de invaliditate, nu se va mai lua în calcul perioada de invaliditate, conform noii legi?
Mulțumesc.
Re: Stagiul asimilat în noua lege
Scris de: la pensie la data: 11/17/2023 2:52am
Aceiasi constatare am facut-o si noi si asteptam ca in forma finala a noii legi a pensiilor si in normele de aplicare ale acesteia sa fie aduse lamuriri.
In privinta recalcularii pensiilor in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor in proiectul noii legi a pensiilor se prevede ca nu se vor recalcula punctajele lunare si cele anuale corespunzatoare acestora ci se vor mentine aceste punctaje calculate conform legislatiei anterioare.
Re: Stagiul asimilat în noua lege
Scris de: Camelia la data: 11/17/2023 12:01pm
la pensie :
Aceiasi constatare am facut-o si noi si asteptam ca in forma finala a noii legi a pensiilor si in normele de aplicare ale acesteia sa fie aduse lamuriri.
In privinta recalcularii pensiilor in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor in proiectul noii legi a pensiilor se prevede ca nu se vor recalcula punctajele lunare si cele anuale corespunzatoare acestora ci se vor mentine aceste punctaje calculate conform legislatiei anterioare.

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Și pentru munca pe care o depuneți aici!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1