Subiect "grupa de muncă" Deschis de ploiesteanu la data: 11/17/2023 5:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de muncă
Scris de: ploiesteanu la data: 11/17/2023 5:33am
Gen:masculin
Data nasterii: 02,05,1956
Stagiul de cotizare:47 ani, 8 luni, 19 zile
Alte date:
Intrebare: În cazul grupelor de muncă, punctele obținute suplimentar se vor adăuga la punctajul final? În decizia de pensionare apar ca puncte necontributive, ceea ce nu mi se pare corect. V-am întrebat pentru că am văzut simulări în care perioadele necontributive, și anume facultatea, și armata, erau scoase din punctajul total vechi, și era înlocuit cu punctajul actualei legi (care e de fapt la fel). Mi-e teamă ca și anii și punctele în plus provenite din grupele de muncă să nu fie clasificate ca perioade necontributive (pentru că așa sunt catalogate, ca necontributive, în decizia de pensionare), și să fie scoase din punctaj. Aveți informații despre această speță?
Re: grupa de muncă
Scris de: la pensie la data: 11/17/2023 9:47am
Nu avem informatii suplimentare fata de proiectul noii legi a pensiilor dat publicitatii dar credem ca dv utilizati termeni care nu se gasesc in acest proiect.
Astfel in proiectul noii legi a pensiilor nu exista termenul de punctaj necontributiv ci :
- Pentru perioadele asimilate care sunt stagii necontributive se stabileste un punctaj lunar fix care nu mai depinde de salariul minim ca in prezent.
- Pentru perioadele lucrate in grupele de munca se acorda un punctaj suplimentar fix care nu mai depinde de punctajul realizat in luna respectiva.
Deci facandu-se diferenta intre cele doua tipuri de punctaje consideram ca punctajul suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca nu poate fi asimilat cu punctajul acordat pentru perioadele asimilate.
Re: grupa de muncă
Scris de: ploiesteanu la data: 11/21/2023 12:10pm
la pensie :
Nu avem informatii suplimentare fata de proiectul noii legi a pensiilor dat publicitatii dar credem ca dv utilizati termeni care nu se gasesc in acest proiect.
Astfel in proiectul noii legi a pensiilor nu exista termenul de punctaj necontributiv ci :
- Pentru perioadele asimilate care sunt stagii necontributive se stabileste un punctaj lunar fix care nu mai depinde de salariul minim ca in prezent.
- Pentru perioadele lucrate in grupele de munca se acorda un punctaj suplimentar fix care nu mai depinde de punctajul realizat in luna respectiva.
Deci facandu-se diferenta intre cele doua tipuri de punctaje consideram ca punctajul suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca nu poate fi asimilat cu punctajul acordat pentru perioadele asimilate.
Înclin să vă dau dreptate dar uitați-vă puțin ce se spune la articolul 14, aliniatul (1) : În sistemul public de pensii, perioadele asimilate reprezintă perioadele pentru care nu s-au datorat contribuții de asigurări sociale, în care asiguratul:a realizat perioade necontributive care au constituit vechime în muncă în baza legislației în vigoare până la data de 1 aprile 2001.
Re: grupa de muncă
Scris de: la pensie la data: 11/21/2023 1:02pm
Regretam ca nu am gasit o asemenea prevedere.
Cand faceti referire la o prevedere dati si actul normativ.
Insa si daca exista o asemenea prevedere nu vedem legatura cu tema discutiei noastre.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1