Subiect "Punctaj recalculare pensie" Deschis de ElenaH la data: 11/17/2023 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj recalculare pensie
Scris de: ElenaH la data: 11/17/2023 8:25am
Gen:f
Data nasterii:06.02.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
As dori sa stiu daca pentru perioada asimilata, respectiv in cazul meu 14 ani si o luna, se acorda un punctaj la pensie limita de vârstă, deoarece eu amcitit atat in 263/2010, cat si in proiectul legii noi ca se acorda 0.25 puncte/luna, ceea ce inseamna 0.25 puncte /an întreg.
Intreb acest lucru deoarece mi s-a recalculat din oficiu pensia conform deciziei 213 a CCR si mi s-a facut calculul cu indicele de 1.06 aferent anului 2013 iesirii la pensie limită de vârstă , când mi s-a pastrat punctajul pensiei de invaliditate, care din calcul era mai mare. In 2019 cand am dus o adeverinta de somaj de 10 luni mi-a recalculat pensia si mi s-a dat un punctaj total de 19.447 puncte corespunzător celui mediu de 0.66407.
Oare au procedat corect acum trimitandu-mi decizia cu calculul la punctaj total de 15.33 puncte, menținându-se in plata vechiul cuantum si puntaj mediu de 0.66407 puncte.
Oare ce punctaj si cuantum se va lua in calcul in eventualitatea unei legi noi a pensiilor?
Va multumesc pentru raspuns.
Re: Punctaj recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/18/2023 9:11am
In privinta punctajului mediu al pensiei prin deciziile primite pana in prezent nu avem informatiile necesare pentru a verifica calculul facut de Casa de pensii.
In acest mesaj ati precizat ca aveti un stagiu de cotizare asimilat fara a preciza tipul stagiului. Din un mesaj anterior am inteles ca ati beneficiat de pensie de invaliditate si in acest caz se intampla frecvent ca la recalcularea pensiei, pentru modificarea gradului de invaliditate sau la trecerea la pensie pentru limita de varsta, sa se diminueze punctajul mediu. Motivul diminuarii a mai fost explicat de noi la raspunsul la un mesaj anterior al dv si se datoreaza punctajului potential care se acorda suplimentar pensionarilor de invaliditate.
In ce priveste punctajul acordat dv la recalcularea pensiei conform noii legi a pensiilor trebuie sa asteptam definitivarea si promulgarea noii legi a pensiilor si a elaborarii normelor de aplicare ale acesteia.
Dupa cum am inteles noi proiectul noii legi a pensiilor la intrarea in vigoare a acestei legi se vor recalcula pensiile care in cazul dv se va face asfel :
- Se va mentine punctajul anual realizat de dv pe perioada lucrata si cea a pensiei de invaliditate. Deci nu vi se va recalcula punctajul realizat pe perioada pensiei de invaliditate.
- Se va elimina indicele de corectie.
- Se va modifica formula de calcul a valorii pensiei.
Daca din calcul rezulta o valoare a pensiei mai mica decat cea in plata se va mentine cea in plata.
In plus in timp de 6 luni, dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor ; vi se va recula pensia luanduse in calcul veniturile brute inainte de 01 aprilie 2001 (inclusiv sporurile cu caracter nepermanent sumele castigate in acord, primele etc..) daca prezentati adeverinta pentru aceste venituri.
Re: Punctaj recalculare pensie
Scris de: ElenaH la data: 11/19/2023 8:01am
la pensie :
In privinta punctajului mediu al pensiei prin deciziile primite pana in prezent nu avem informatiile necesare pentru a verifica calculul facut de Casa de pensii.
In acest mesaj ati precizat ca aveti un stagiu de cotizare asimilat fara a preciza tipul stagiului. Din un mesaj anterior am inteles ca ati beneficiat de pensie de invaliditate si in acest caz se intampla frecvent ca la recalcularea pensiei, pentru modificarea gradului de invaliditate sau la trecerea la pensie pentru limita de varsta, sa se diminueze punctajul mediu. Motivul diminuarii a mai fost explicat de noi la raspunsul la un mesaj anterior al dv si se datoreaza punctajului potential care se acorda suplimentar pensionarilor de invaliditate.
In ce priveste punctajul acordat dv la recalcularea pensiei conform noii legi a pensiilor trebuie sa asteptam definitivarea si promulgarea noii legi a pensiilor si a elaborarii normelor de aplicare ale acesteia.
Dupa cum am inteles noi proiectul noii legi a pensiilor la intrarea in vigoare a acestei legi se vor recalcula pensiile care in cazul dv se va face asfel :
- Se va mentine punctajul anual realizat de dv pe perioada lucrata si cea a pensiei de invaliditate. Deci nu vi se va recalcula punctajul realizat pe perioada pensiei de invaliditate.
- Se va elimina indicele de corectie.
- Se va modifica formula de calcul a valorii pensiei.
Daca din calcul rezulta o valoare a pensiei mai mica decat cea in plata se va mentine cea in plata.
In plus in timp de 6 luni, dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor ; vi se va recula pensia luanduse in calcul veniturile brute inainte de 01 aprilie 2001 (inclusiv sporurile cu caracter nepermanent sumele castigate in acord, primele etc..) daca prezentati adeverinta pentru aceste venituri.


Problema era ca punctajul total realizat in 2019, scris de CJP pe decizie si adresa insotitiare era de 19,474, iar cel mediu de 0.66407, pe cand acum au aplicat indicele de corecție la valoarea mai mica rezultata din calcul la ieșirea la pensie limită de varsta care nu a fost pus in plata, apelandu-se la art. 82, alin. (2) din legea 263 /2010, acordandu-se cuantumul si punctajul favorabil, cel de la pensie de invaliditate.
Pe noua lege se zice ca se vor recalcula si acorda puncte potale prin impartirea cuantumului pensiei la VPR=81, ceea ce va duce la un punctaj intermediar, nici cel calculat prin recalculare la ieșirea la pensie limită de vârstă, nici cel de la pensie de invaliditate. Oricum am facut contestatie, pentru anularea deciziei si pastrarea celor anterioare.
Re: Punctaj recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/20/2023 9:00am
Asteptati raspunsul la contestatie care va fi facut in functie de situatia concreta a dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1