Subiect "Nelanurire" Deschis de Doru la data: 11/21/2023 2:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nelanurire
Scris de: Doru la data: 11/21/2023 2:55am
Gen:m
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:
Intrebare:Pensionat 2017 nr puncte 62.6 din care 47.2 conditii normale.11.2 conditii deosebite restul pensie suplimentara.In 2022 recalculare perioada lucrata minerit și energie gr 1.Punctaj total 62.2 din care conditii normale 28.8 conditii deosebite 11.2 iar conditii speciale 18 puncte.Intrebare. Prin recalculare nu trebuia sa crească și nr total de puncte pt cei 13 ani trecuți din grupa 2 în grupa 1.In acest caz nu se pierde avantajul grupei dacă nu se adaugă și punctajul de grupa conform noii legi .Mulțumesc mult.
Re: Nelanurire
Scris de: la pensie la data: 11/21/2023 10:12am
Nu putem sa va explicam avantajul grupelor de munca luand ca exemplu situatia dv care este prezentata neclar.
Este evident ca la recalcularea pensiei dv din anul 2022 care presupunem ca s-a facut conform legii 74/2022 trebuia sa rezulte un punctaj anual mai mare daca prin legea 197/2021 locul dv de munca a fost incadrat in conditii speciale.
Insa intrebarea dv se refera la motivul pentru care cei care sunt pensionati in prezent nu mai beneficiaza de punctajul suplimentar referitor la stagiile in grupele de munca acordat de catre noua lege a pensiilor.
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca se acorda si in prezent punctaj suplimentar conform art 100 din legea pensiilor 263/2010 punctaj de care ati beneficiat si dv la calculul pensiei din 2017 si consideram ca ar fi trebuit sa beneficiati si la recalcularea din anul 2022.
Conform acestui articol cei care au lucrat in grupele superioare de munca primesc un punctaj suplimentar calculat prin majorarea punctajelor lunare pe aceasta perioada cu :
- 25 % pentru cei care au lucrat in grupa II de munca inainte de 01 aprilie 2001 sau in grupa conditii deosebite dupa aceasta data.
- 50 % pentru cei care au lucrat in grupa I de munca inainte de 01 aprilie 2001 sau in grupa conditii speciale dupa aceasta data.
Noua lege a pensiilor nu face decat sa modifice modul de calcul si conform art 88 sa acorde un punctaj suplimentar fix, indiferent de punctajul lunar realizat, de :
- 0,25 puncte anuale pentru fiecare an lucrat in grupa II de munca inainte de 01 aprilie 2001 sau in grupa conditii deosebite dupa aceasta data.
- 0,50 puncte anuale pentru fiecare an lucrat in grupa I de munca inainte de 01 aprilie 2001 sau in grupa conditii speciale dupa aceasta data.
Deci cei care au iesit la pensie inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor raman cu punctajul suplimentar calculat conform legii pensiilor in vigoare la data iesirii la pensie iar cei care vor iesi la pensie dupa intrarea in vigoare a noii legi vor primi punctajul suplimentar calculat conform acesteea.
Ca o constatare modul de calcul a acestui punctaj suplimentar prin noua lege a pensiilor este avantajos pentru cei care realizeaza punctaje lunare mai mici de 1 punct.
Re: Nelanurire
Scris de: Doru la data: 11/21/2023 10:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am înțeles ce spuneți. neclaritate este ca nr total de puncte după recalculare a rămas același modificanduse doar structura lor .Punctul de pensie a crescut de la 2.1 la valoarea de 2.35.Nu trebuia sa crească și numărul total de puncte după cei 13 ani recalculate conform legii 74 ?Multumesc încă o data.
Re: Nelanurire
Scris de: la pensie la data: 11/21/2023 10:54am
V-am precizat in raspunsul nostru anterior ca avem si noi aceiasi nelamurire pe care nu o putem explica dupa informatiile date de dv.
Credem ca ar trebui sa cereti lamuriri la Casa de pensii de care apartineti.
Re: Nelanurire
Scris de: Doru la data: 11/21/2023 10:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1