Subiect "recalculare pensie" Deschis de Alexandru la data: 11/21/2023 4:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Alexandru la data: 11/21/2023 4:31am
Buna ziua,

in cazul pensionarilor cu pensie anticipata partiala, recalcularea pensiei din 01.09.2024 va implica recalcularea penalizarii, de la 0.5%/ luna la 0.4%/luna?

Se vor adauga si punctele necontributive, avand in vedere ca la calculul actual al pensiei perioada studiilor superioare si armata nu s-a luat in calcul?

Multumesc.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/21/2023 10:50am
Conform art 144 alin (4) din proiectul noii legi a pensiilor, la data intrarii in vigoare a acestei legi pensiile anticipate partiale, stabilite conform legislatiei anterioare devin pensii anticipate, cu mentinerea procentului de diminuare.
Re: recalculare pensie
Scris de: ILIESCU GEORGE la data: 11/23/2023 12:08pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Adica, dvs intelegeti din prevederile art. 144 al(4), faptul ca nu s-ar mai aplica prevederile art. 144 al. (1) referitoare la "recalcularea pensiilor"?
Multumesc!
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/23/2023 1:35pm
Nu vedem nicio incoptibilitate intre cele doua aliniate ale art 144 din proiectul noii legi a pensiilor.
La aliniatul (1) se mentioneaza ca recalcularea pensiilor in plata la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor consta in inmultirea punctajelor anuale calculate anterior cu valoarea punctului de referinta (indicator nou introdus de noua lege a pensiilor) cu o singura exceptie a pensionarilor care au iesit la pensie inainte de 01 aprilie 2001 din sistemul de asigurari sociale al agricultorilor, care in acea perioada nu era integrat in sistemul public de pensii.
La aliniatul (4) se mentioneaza ca pensiile anticipate partiale in plata pe langa recalcularea prevazuta la alin (1) isi va modifica denumirea in pensie anticipata care conform noii legi ramane diminuata fara a se modifica diminuarea.
Re: recalculare pensie
Scris de: Alexandru la data: 11/23/2023 2:01pm
Deci penalizarea in cazul pensiei anticipate partiale se mentine calculata pe vechea lege (si va deveni pensie anticipata), iar la numarul total de puncte se vor adauga cele de stabilitate, conform 144 (2).
Practic cresterea din 01.09.2024 se va datora punctelor de stabilitate, daca am inteles corect.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/24/2023 1:40am
Pe langa ce ati inteles dv de la inceputul anului 2024 se va aplica indexarea de 13,80 % iar din septembrie 2024 se va aplica o noua metoda de calcul a valorii pensiei utilizanduse valoarea punctului de referinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1