Subiect "Pensie invaliditate" Deschis de Iftene Ovidiu la data: 11/23/2023 7:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invaliditate
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 11/23/2023 7:07am
Gen:M
Data nasterii: 05 Octombrie 1967
Stagiul de cotizare: 30 ani 7 luni si 3 zile la data de 05.07.2012 cand m-am pensionat de invaliditate gr.3
Alte date: In totalul stagiului de cotizare sunt incluse urmatoarele perioade :
1 an 1 luna si 12 zile incapacitate temporara de munca intre anii 2008-2009 si 4 ani si 6 luni stagiu aferent grupe . Din cei 30 de ani si 7 luni am avut Grupa 2 a- 14 ani 5 luni si 7 zile , Gr. Deosebita-2 ani 8 luni si 29 zile , Gr. 1- 1 an

Intrebare: Va rog frumos sa-mi faceti un nou calcul dupa proiectul noii legi al pensiilor deoarece se vehiculeaza ca pensia de invaliditate nu s-ar mai lua in calcul ceea ce mi se pare o mare nedreptate . Sper sa mai beneficiez de cei 6 ani reducere pt lucrul in grupe . Va multumesc anticipat !
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/23/2023 9:52am
Opinia noastra este sa asteptati prevederile legii pensiilor dupa promulgare si elaborarea normelor de aplicare a acesteea.
Conform proiectului noii legi a pensiilor aveti dreptul reducerea varstei standard de pensionare de 65 ani cu 6 ani si 2 luni daca realizati stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani
Pentru stagiile de cotizare de :1 an lucrat in grupa I de munca,14 ani 5 luni si 7 zile lucrat in grupa II de munca si 2 ani 8 luni si 29 zile lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la un stagiu de cotizare suplimentar de 4 ani si 8 luni
In stagiul de cotizare contributiv :
- Se include perioada de incalpacitate temporara de munca daca in acea perioada s-a platit contributie de asigurari sociale.
- Se include stagiul de cotizare suplimentar pentru grupele de munca.
- Nu se include perioada pensiei de invaliditate
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1