Subiect "pensionare la varsta" Deschis de Doina la data: 11/24/2023 2:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare la varsta
Scris de: Doina la data: 11/24/2023 2:44am
Gen:F
Data nasterii:iulie 1966
Stagiul de cotizare:din august 1985 pana in prezent
Alte date:din care 5 ani grupa a 2 a de munca, un copil.
Intrebare:Dupa noua lege a pensiilor can am dreptul la pensie la limita de varsta sau alta pensie?
Re: pensionare la varsta
Scris de: la pensie la data: 11/24/2023 10:40am
Conform noii legi a pensiilor aveti dreptul urmatoarele pensii cu reducerea varstei standard de pensionare :
- Pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei standard de pensionare la varsta de 62 ani si 11 luni adica in luna iunie 2029
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 8 luni pentru stagiul de cotizare de 5 ani lucrat in grupa II de munca asimilata cu conditii deosebite.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 6 luni pentru nasterea si cresterea a 1 copi pana la varsta de 16 ani.
Cele doua reduceri pot fi cumulate si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 9 luni adica in aprilie 2027.
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 11 luni adica in luna iunie 2024.
Re: pensionare la varsta
Scris de: Doina la data: 11/24/2023 12:12pm
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Intrucat in august 2024 voi avea 39 ani vechime la care se adauga 1 an si 3 luni de la grupa a 2 a, voi avea 40 de ani si 3 luni, dupa noua lege nu ma incadrez la art. 56 respectiv, solicitare mai devreme cu 5 ani pensionare la varsta?
Re: pensionare la varsta
Scris de: la pensie la data: 11/25/2023 7:12am
Asteptam publicarea normelor de aplicare ale noii legi a pensiilor pentru a vedea daca stagiul de cotizare suplimentar acordat pentru grupa de munca se ia in calculul stagiului de contributiv necesar pentru pensie pentru limita de varsta conform acestei legi.
Daca se ia in calcul si realizati un stagiu de cotizare contributiv de minim 39 ani si 9 luni aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la data intrarii in vigoare a noii legi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1