Subiect "Cumulare zona poluata cu nastere copii?" Deschis de B. Rodica la data: 11/25/2023 2:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumulare zona poluata cu nastere copii?
Scris de: B. Rodica la data: 11/25/2023 2:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,as dori să știu dacă reducerea varstei de pensionare pentru persoanele care locuiesc in zone poluate se poate cumula cu reducerea pentru nastere si creștere copii.
Mulțumesc
Re: Cumulare zona poluata cu nastere copii?
Scris de: GicaH la data: 11/25/2023 3:39am
B. Rodica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,as dori să știu dacă reducerea varstei de pensionare pentru persoanele care locuiesc in zone poluate se poate cumula cu reducerea pentru nastere si creștere copii.
Mulțumesc.

Nici-o reducere nu se poate cumula cu alta. Trebuie să oalegeți pe cea mai avantajoasă.
Re: Cumulare zona poluata cu nastere copii?
Scris de: la pensie la data: 11/25/2023 10:03am
Trebuie sa nentionam ca in noua lege nu exista o prevedere care sa acorde reducerea varstei standard de pensionare pentru cei care au locuit in o zona cu poluare remanenta deci nu are rost sa discutam aceasta ipoteza pentru cei care ies la pensie dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
In cazul celor care au iesit la pensie anticipata partiala, nediminuata, conform legii pensiilor 263/2010 pentru ca au avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta nu se modifica data de iesire la pensie pentru limita de varsta in cazul mamelor care beneficiaza de reducerea varstei pentru nasterea si cresterii copii.
Consideram ca aceste detalii trebuie analizate dupa publicarea normelor de aplicare ale noii legi a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1