Subiect "Noua lege a pensiilor" Deschis de GicaH la data: 11/25/2023 3:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Noua lege a pensiilor
Scris de: GicaH la data: 11/25/2023 3:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am o intrebare referitor la aplicarea noii formule de calcul a pensiilor din noua lege.
La TV apare ideea ca dava de exemplu ai 36 ani vechime in munca se iau in calcul 36 de puncte, indiferent de cate puncte ai acumulat in activitate(de exemplu eu in 45 ani am acumulat 50 puncte total), la care se adauga punctele de stabilitate corespunzătoare si punctele pentru perioadele de necontributive (somaj, stagiul militar, stagii suplimentare pentru grupe de mumca, etc.).
Am înțeles bine sau s-a greșit în expunerea doamnei ministru a muncii?
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: ploiesteanu la data: 11/25/2023 5:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Se iau punctele lunare calculate anterior ca raport între câștigul brut lunar realizat sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat din anul respectiv. Se cumulează pe tot anul și se împart la 12, adică se face media.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: GicaH la data: 11/25/2023 8:40am
ploiesteanu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Se iau punctele lunare calculate anterior ca raport între câștigul brut lunar realizat sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat din anul respectiv. Se cumulează pe tot anul și se împart la 12, adică se face media.


Deci doamna ministru a interpretat gresit legea.... Punctele capatate de cei pensionați raman valabile si la ele se adauga punctele de stabilitate si cele pentru stagiu necontributiv...
Inclusiv domnul Leonte, aseară spunea acel lucru. Asta ar însemna taierea contributivitatii.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 11/25/2023 10:18am
Raspunsul domnului Ploiesteanu este corect.
Consideram ca nu trebuie sa dam importanta celor discutate de catre politicieni la tv deoarece afirmatiile lor sunt bazate pe ceiace isi amintesc despre cele citite sau discutate iar unele prevederi se modifica numai prin adaugarea unui cuvant.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: Adrian la data: 11/25/2023 10:49am
ploiesteanu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Se iau punctele lunare calculate anterior ca raport între câștigul brut lunar realizat sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat din anul respectiv. Se cumulează pe tot anul și se împart la 12, adică se face media.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: Adrian la data: 11/25/2023 10:53am
Adrian :
ploiesteanu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Se iau punctele lunare calculate anterior ca raport între câștigul brut lunar realizat sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat din anul respectiv. Se cumulează pe tot anul și se împart la 12, adică se face media.
[/quote
De unde le scoateți astea???Pe ce vă bazați cand spuneți așa ceva!!!Punctele din decizie scrise nu se modifica.se adaugă suplimentar pentru ce este peste 25 ani!!!
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 11/26/2023 8:26am
Pentru domnul Adrian
Domnul Ploiesteanu are dreptate numai afirmand ca se iau punctele calculate anterior insa punctajele sunt anuale si nu lunare si la modul de calcul al punctajelor lunare calculate anterior, conform legii pensiilor 263/2010, nu se foloseste câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat din anul respectiv ci salariu mediu pe economie din luna respectiva comunicat de Institutul National de Statistica.
Totusi modul de calcul al punctajelor lunare mentionat de domnul Ploiesteanu este prevazut in proiectul noii legi a pensiilor, art 85 alin (7) si presupunem ca va fi utilizat dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor
Va rugam daca mai constatati afirmatii gresite, fie ale vizitatorilor fie ale noastre, sa le semnalati in folosul vizitatorilor acestui site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1