Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 07/24/2008 10:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/24/2008 10:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca nu aveti drept de reducere a varstei standard de pensionare (Ex .grupa de munca) aveti dreptul la pensie anticipata partiala in iulie 2010 cu conditia sa aveti stagiu de cotizare de 30 ani conditie pe care o indepliniti.
Dosarul de pensionare este obligat sa-l intocmeasca angajatorul. Daca nu sunteti salariata la data iesirii la pensie si trebui sa-l intocmiti dv gasiti componenta dosarului afisat la Casa de Pensii sau pe site-ul CNPAS si este urmatoarea:
-Cerere pentru inscrierea la pensie la limita de varsta
-Cartea de munca (original si copie)
-Alte acte prevazute de lege privind vechimea in munca daca aceasta vechime nu este trecuta in cartea de munca.
-Livret militar (original si copie) daca este cazul.
-Diploma de studii universitare (original si copie), adeverinta sau foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolvita la zi si certificarea absolvirii acestora.
-Adeverinta privind sporurile si adausurile reglementate prin lege
-Adeverinte privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite in cazul cand acestea nu sunt trecute in cartea de munca.
-Adeverinta din care sa rezulte data incetarii calitatii de asigurat.
-Acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretului-lege nr.118/1990 sau a legii 42/1990 (persecutati de regimul communist sau urmasi ai eroilor martiri sau raniti in revolutia din decembrie 1989)
-Declaratie pe proprie raspundere ca a nascut si crescut pana la 10 ani a 3 sau mai multi copii daca este cazul.
-Certificate de nastere pentru copii (original si copie)
-Alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1