Subiect "stagiu de cotizare contributiv / puncte de stabilitate" Deschis de Ioan la data: 03/25/2024 10:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare contributiv / puncte de stabilitate
Scris de: Ioan la data: 03/25/2024 10:09am
Gen:M
Data nasterii:30.08.1964
Stagiul de cotizare: 39 ani si 2 luni stagiu contributiv (din care 11 ani 11 luni si 22 zile grupa 1 si 9 luni grupa a II-a)
Stagiu silmilat 1 an si 7 luni (armata)
Alte date: Am depus dosarul (cererea) de pensionare in luna februarie 2024, dar inca nu am primit decizia.
Intrebare: Recent am primit o adeverinta (necuprinsa in dosarul de pensionare deja depus) pentru o perioada de 7 luni lucrata la CAP . Adeverinta contine lunile lucrate si veniturile realizate. Am lucrat la CAP in perioada cand eram in liceu, in vacantele de vara (deci cele 7 luni au fost realizate pe parcursul a 3 ani). Dupa ce primesc decizia de pensionare urmeaza sa depun cerere de recalculare la care sa anexez adeverinta. Se vor lua in calcul cele 7 luni pentru puncte de stabilitate ?
Re: stagiu de cotizare contributiv / puncte de stabilitate
Scris de: la pensie la data: 03/26/2024 11:45am
Daca adeverinta pentru perioada lucrata la CAP este intocmita conform legislatiei si este acceptata de Casa de pensii iar in acea perioada coperativa a contribuit la fondul de asigurari sociale acea perioada este luata in calculul punctajului pensiei si al punctajului de stabilitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1