Subiect "contract suspendat" Deschis de Cristi C la data: 03/26/2024 3:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract suspendat
Scris de: Cristi C la data: 03/26/2024 3:28am
Gen:M
Data nasterii:14.08.1965
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
As dori sa intreb daca contractul de munca a fost suspendat conform legii 53 /2003 al.1 lit.d (intrerupere temporara a activitatii) perioadele aferente sunt considerate stagiu de cotizare contributiv ?
Multumesc
Re: contract suspendat
Scris de: Nicu la data: 03/26/2024 3:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In opinia mea , daca aveti contractul individual de munca suspendat , conform Lege53/2001 art.52 lit.d, perioada respectiva nu constitue stagiu de cotizare de nici un fel(nici contributiv, nici asimilat, nici necontibutiv)
Re: contract suspendat
Scris de: Cristi C la data: 03/26/2024 4:38am
Nicu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In opinia mea , daca aveti contractul individual de munca suspendat , conform Lege53/2001 art.52 lit.d, perioada respectiva nu constitue stagiu de cotizare de nici un fel(nici contributiv, nici asimilat, nici necontibutiv)

Nelamurirea mea consta in faptul ca nu stiu daca dupa legea mentionata din indemnizatia de 75% din salariul de baza s-a retinut contributia la fondul de pensii...
Re: contract suspendat
Scris de: Nicu la data: 03/26/2024 5:22am
Cristi C :
Nicu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In opinia mea , daca aveti contractul individual de munca suspendat , conform Lege53/2001 art.52 lit.d, perioada respectiva nu constitue stagiu de cotizare de nici un fel(nici contributiv, nici asimilat, nici necontibutiv)

Nelamurirea mea consta in faptul ca nu stiu daca dupa legea mentionata din indemnizatia de 75% din salariul de baza s-a retinut contributia la fondul de pensii...

Ce pot sa va spun, cazul meu, eu am avut CIM suspendat o perioada, pe contul CNPP nu apare in nici un fel perioada respectiva, adica ca si cum nu ar exista( nu e socotita ca stagiu).
acuma, situatia Dvs poate fi cu totul opusa si sa vi se recunoasca....
Re: contract suspendat
Scris de: GicaH la data: 03/26/2024 2:24pm
Nicu :
Cristi C :
Nicu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In opinia mea , daca aveti contractul individual de munca suspendat , conform Lege53/2001 art.52 lit.d, perioada respectiva nu constitue stagiu de cotizare de nici un fel(nici contributiv, nici asimilat, nici necontibutiv)


Si eu am avut asa ceva, dar nu mi s-a scăzut.
Doar pentru concediul de studii de 93 zile lucrătoare, pe timpul facultatii la seral, luat in timp de 6 ani, trecut in carnetul de munca, mi-au taiat 3 luni la sfarsitul perioadei de 6 ani de facultate, la pensionare .
Nelamurirea mea consta in faptul ca nu stiu daca dupa legea mentionata din indemnizatia de 75% din salariul de baza s-a retinut contributia la fondul de pensii...

Ce pot sa va spun, cazul meu, eu am avut CIM suspendat o perioada, pe contul CNPP nu apare in nici un fel perioada respectiva, adica ca si cum nu ar exista( nu e socotita ca stagiu).
acuma, situatia Dvs poate fi cu totul opusa si sa vi se recunoasca....
Re: contract suspendat
Scris de: la pensie la data: 03/27/2024 3:56am
Situatia dv este neclara si incompleta pentruca nu indicati si articolul din legea 53/2003 si nici perioada in care ati avut contractul de munca suspendat.
Noi presupunem ca ati avut suspendat contractul de munca conform art 52 alin (1) litera c) din codul muncii, adica din cauza intreruperii sau reducerii temporare a activitatii, adica somaj tehnic pentruca in aceasta situatie se acorda indemnizatie de 75 % din salariu.
Aceasta indemnizatie se plateste din bugetul asigurarilor pentru somaj si pentru suma primita se retine CAS si impozit.
In concluzie consideram ca aceasta perioada este contributiva.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1