Subiect "adeverinta spor noapte" Deschis de Vasile Iordanescu la data: 03/26/2024 5:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinta spor noapte
Scris de: Vasile Iordanescu la data: 03/26/2024 5:27am
Gen:M
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
In situatia in care in perioada 2000-prezent am lucrat ca si paznic de noapte am nevoie de adeverinta pentru sporul de noapte de 25% de care am beneficiat ? Am citit in HG 257/2011 ca pentru sporurile permanente anterioare datei de 1.04.2001 nu e nevoie de acea adeverinta daca sporul este trecut in carnetul de munca (la mine este trecut). O persoana de la Casa de pensii mi-a spus ca am nevoie la dosar si de adeverinta cu sporul de noapte pentru intrega perioada 2000-2024. Chiar daca toate veniturile sunt lunar declarate de angajator ?
Re: adeverinta spor noapte
Scris de: GicaH la data: 03/26/2024 6:25am
Vasile Iordanescu :
Gen:M
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
In situatia in care in perioada 2000-prezent am lucrat ca si paznic de noapte am nevoie de adeverinta pentru sporul de noapte de 25% de care am beneficiat ? Am citit in HG 257/2011 ca pentru sporurile permanente anterioare datei de 1.04.2001 nu e nevoie de acea adeverinta daca sporul este trecut in carnetul de munca (la mine este trecut). O persoana de la Casa de pensii mi-a spus ca am nevoie la dosar si de adeverinta cu sporul de noapte pentru intrega perioada 2000-2024. Chiar daca toate veniturile sunt lunar declarate de angajator ?


Acea persoană te-a mințit, căci după 01.04.2001 nu este nevoie de adeverințe, salariile brute se afle in REVISAL.
Re: adeverinta spor noapte
Scris de: la pensie la data: 03/27/2024 9:07am
In privinta adeverintei cu salariile si sporurile castigate de dv inainte de 01 aprilie 2001 suntem de acord ca trebuie sa o depuneti la dosarul de pensionare.
Motivam aceasta opinie pentruca dv nevand realizat stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani va veti putea pensiona dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023. In acest caz in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se iau in calcul salariile brute, adica si altele pe langa sporul de noapte iar acestea nu sunt inscrise in carnetul de munca.
In privinta adeverintei cu sporurile castigate de dv dupa data de 01 aprilie 2001 suntem de acord ca nu trebuie sa o depuneti la dosarul de pensionare pentruca aceste date au fost trimise lunar de angajator la Casa de pensii . Mai mult aveti dv dreptul sa cereti de la Casa de pensii sa va comunice salariile brute castigate de dv dupa aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1