Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de matei la data: 04/05/2024 1:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: matei la data: 04/05/2024 1:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:aseara l-a un post de televiziune ,d-na ministru a muncii a spus din nou ca pentru a iesi la pensie limita de varsta este nevoie de 60ani+ 40 ani contributivi nicidecum 35 contributivi+5 ani stagiu(armata,facultate,stagiu de la grupe)asa cum scrie in legea 360/2023.Pana la urma care este adevarul?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/05/2024 1:52am
In prezent avem doua reglementari legale, legea 360/2023 si normele de aplicare ale acesteia si multe interpretari.
Noi consideram ca interpretarea care va fi aplicata va fi cea a Casei Nationale de Pensii Publice si va propunem sa asteptam sa vedem care va fi aceasta la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: Nicu la data: 04/05/2024 2:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Pentru domnul Matei:
In opinia mea daca la 01.09.2024 va intra in vigoare Legea 360/2023 si Norma 28/02/2024 de aplicare a Legii 360/2023 , dincolo de aparitiile/comentariile la tv ale unora/altora, avem asa:
1. Din Legea360/2023
"Secţiunea a 2-a Pensia anticipată
Articolul 58
(1) Pensia anticipată se cuvine cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv, prevăzut în anexa nr. 5, precum și celor care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv cu până la 5 ani."

2. Din Norma
"Art32
(3) Perioada de stagiu de cotizare de până la 5 ani realizată peste stagiul complet de cotizare contributiv, prevăzută de art. 58 alin. (1) din lege, reprezintă stagiu de cotizare așa cum este definit la art. 3 lit. q) din lege, la care se adaugă și perioadele suplimentare la vechimea în muncă/stagiu de cotizare prevăzute la art. 15 din lege."

3.Din Lege 360/2023
"Art.3
q) stagiu de cotizare - perioada de timp constituită din stagiul de cotizare contributiv, precum și perioadele asimilate și perioadele necontributive recunoscute ca stagii de cotizare, conform legii;"

Trageti singur concluziile.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: Nicu la data: 04/05/2024 3:00am
Nicu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Pentru domnul Matei:
In opinia mea daca la 01.09.2024 va intra in vigoare Legea 360/2023 si Norma 28/02/2024 de aplicare a Legii 360/2023 , dincolo de aparitiile/comentariile la tv ale unora/altora, avem asa:

Din Legea 360/2024

"Articolul 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5."
1. Din Legea360/2023
"Secţiunea a 2-a Pensia anticipată
Articolul 58
(1) Pensia anticipată se cuvine cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv, prevăzut în anexa nr. 5, precum și celor care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv cu până la 5 ani."

2. Din Norma
"Art32
(3) Perioada de stagiu de cotizare de până la 5 ani realizată peste stagiul complet de cotizare contributiv, prevăzută de art. 58 alin. (1) din lege, reprezintă stagiu de cotizare așa cum este definit la art. 3 lit. q) din lege, la care se adaugă și perioadele suplimentare la vechimea în muncă/stagiu de cotizare prevăzute la art. 15 din lege."

3.Din Lege 360/2023
"Art.3
q) stagiu de cotizare - perioada de timp constituită din stagiul de cotizare contributiv, precum și perioadele asimilate și perioadele necontributive recunoscute ca stagii de cotizare, conform legii;"



Trageti singur concluziile.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: nea suca la data: 04/05/2024 12:20pm
Presupunand 60 ani, 34 contributivi + 7 ani stagiu asimilat, se poate cumpara un an vechime pentru a putea iesii la pensie ? - dupa 1 sept, pe legea noua.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/08/2024 10:02am
Datele sunt incomplete.
Sa mai presupunem ca persoana la care va referiti este barbat nascut dupa anul 1950.
In acest caz pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta conform art 56 din noua lege a pensiilor trebuie sa aiba stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani depasit cu minim 5 ani, depasirea putand fi constituita din stagii de cotizare asimilate.
Deci aceasta persoana are nevoie sa completeze stagiul de cotizare contributiv cu 1 an si poate face aceasta prin incheierea, cu Casa de pensii, a unui contract de asigurare sociala si sa plateasca cotributie timp de 1 an. Aceasta perioada este considerata stagiu de cotizare contributiv conform art 3 litera r) din legea pensiilor 360/2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1