Subiect "ani contributivitate" Deschis de Silviu Ionici la data: 04/05/2024 7:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ani contributivitate
Scris de: Silviu Ionici la data: 04/05/2024 7:09am
Gen:M
Data nasterii:26.04.1965
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, ce se intampla cu lunile lucrate conform cartii de munca dar nu se regasesc in tabelele de la CNPP privind stagiile lunare/anuale, e vorba de 5 luni in cazul meu. Multumesc
Re: ani contributivitate
Scris de: la pensie la data: 04/05/2024 7:45am
Trebuie sa clarificati cu Casa de pensii cauza pentru care aceasta perioada nu a fost inclusa in situatia mentionata.
Este probabil ca angajatorul sa nu fi platit contributia pentru pensii in acea perioada si in acest caz stagiul de cotizare se ia in calcul astfel:
- Daca perioada in care contributia nu a fost platita este inainte de 01 aprilie 2001 intreaga perioada nu se recunoaste ca stagiu de cotizare
- Daca perioada in care contributia nu a fost platita este intre de 01 aprilie 2001 si 31 decembrie 2010 se ia in calculul stagiului de cotizare numai o treime.
Tot cu Casa de pensii si cu angajatorul puteti vedea daca mai este posibila o rectificare.
Re: ani contributivitate
Scris de: GicaH la data: 04/05/2024 8:49am
Silviu Ionici :
Gen:M
Data nasterii:26.04.1965
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, ce se intampla cu lunile lucrate conform cartii de munca dar nu se regasesc in tabelele de la CNPP privind stagiile lunare/anuale, e vorba de 5 luni in cazul meu. Multumesc


Poate ati avut CFS, sau concediu de studii, asa am patit ei am avut 93 zile concediu de studii si mi-au taoat 4 luni la final.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1