Subiect "Recalc pensie anticip partiala" Deschis de AMELIA la data: 04/05/2024 9:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalc pensie anticip partiala
Scris de: AMELIA la data: 04/05/2024 9:13am
Gen:F
Data nasterii:26.01.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea trecerii de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta, de la 01-sep-2024, in conditiile noii Legi nr. 360/2023 (art. 56)?
Datele din decizia de pensionare sunt urmatoarele:
- sunt beneficiara de pensie anticipata partiala de la 1-sep-2021;
- data nasterii: 26-ian-1964;
- stagiu de cotizare realizat in conditii normale: 33 ani+11 luni+25 zile;
- perioade necontributive (somaj anterior 01.04.2001): 8 luni+26 zile;
- stagiu asimilat (facultate+ingrijire copil in varsta pana la 2 ani): 4 ani+8 luni+2 zile.

In Anexa 5 la Lege se mentioneaza ca Stagiul complet de cotizare contributiv=33 ani+6 luni.

Din punctul meu de vedere si din ce s-a mai postat in acest Forum, ar rezulta urmatorul calcul:
33/11/5 + 0/8/26 + 4/8/2 = 37 ani+ 27 luni + 28 zile, aproximativ 39 ani +3 luni + 28 zile.
Astfel, ma pot incadra in prevederile art. 56 din lege?

Multumesc!
Re: Recalc pensie anticip partiala
Scris de: la pensie la data: 04/07/2024 10:21am
Nu putem sa va confirmam incadrarea dv in prevederile art 56 din noua lege a pensiilor deoarece daatele prezentate de dv in privinta stagiului de cotizare cu care se depaseste stagiul complet de cotizare contributiv sunt incomplete deoarece :
- Mentionati ca perioada somajului este necontributiva fara sa mentionati pe ce se bazeaza
aceasta afirmatie. In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 cei care au beneficiat de somaj conform legii 1/1991 au primit indemnizatie de somaj pentru care s-a platit contributie si aceasta perioada se considera stagiu de cotizare contributiv.
- Nu ati precizat daca indepliniti prevederile legale pentruca perioada facultatii sa fie asimilata stagiulului de cotizare, adica facultatea a fost urmata la zi, a fost absolvita cu diploma si in acea perioada nu ati realizat venituri.
- Deasemeni nu ati precizat daca in perioada de ingrijire copil ati primit indepmnizatie si conform carei prevederi legale aceasta perioada se asimileaza stagiului de cotizare.
Re: Recalc pensie anticip partiala
Scris de: AMELIA la data: 04/08/2024 3:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Da, am reverificat si vin cu modificarile urmatoare:
- somajul a fost sub prevederile Legii 1/1991;
- cursurile facultatii au fost la zi, am absolvit cu diploma de licenta si nu am obtinut alte venituri in perioada in care am urmat cursurile facutatii;
- indemnizatia pentru ingrijirea copilului a fost platita conform D-L nr.31/1990.
Asadar, informatiile detinute de mine sunt urmatoarele:
Datele din decizia de pensionare sunt urmatoarele:
- sunt beneficiara de pensie anticipata partiala de la 1-sep-2021;
- data nasterii: 26-ian-1964;
- stagiu de cotizare realizat in conditii normale: 33 ani+11 luni+25 zile;
- perioade contributive (somaj anterior 01.04.2001): 8 luni+26 zile;
- alte perioade pentru care nu stiu cum sa le incadrez dpdv al tipului de stagiu (facultate+ingrijire copil in varsta pana la 1 an): 4 ani+8 luni+2 zile.

Intrebarea ramane aceeasi si va rog sa ma indrumati!
Va multumesc!
Re: Recalc pensie anticip partiala
Scris de: la pensie la data: 04/09/2024 2:28am
Perioada de somaj este considerata stagiu de cotizare contributiv.
Perioada facultatii este considerata stagiu de cotizare asimilat
Perioada de ingrijire copil este considerata vechime in munca
In concluzie indepliniti conditiile pentru a cere pensie pentru limita de varsta conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 la intrarea in vigoare a acesteia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1