Subiect "Diferite recalculări" Deschis de Constanta la data: 04/05/2024 10:00am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/05/2024 10:00am
1). Din ce cauză nu se emit deciziile de recalculare a pensiilor pentru limită de vârstă, ca urmare a realizării unui stagiu de cotizare, solicitate în baza Legii nr. 263/2010 aferente a două cereri depuse în ultimele 5, respectiv 3 luni?


2). Recalcularea potrivit Legii nr. 360/2023, va ține cont de evaluarea pensiilor aflate în plată la data de 31 august 2023.

La recalcularea ce se va face potrivit Legii nr. 360/2023 se va ține cont de cererea de recalculare făcută potrivit Legii nr. 263/2010 chiar dacă cererea este făcută după data de 31.08.2023 ?


3). Deține cineva Ordinul președintelui CNNP nr. 108/2021 potrivit căruia se face evaluarea pensiilor necesară recalculării potrivit Legii nr. 360/2023 ?

De ce acest ordin nu este public?????
De acest ordin depind toate pensiile ce se vor recalcula conform noii legi!
Nu trebuie să știe și pensionarii "cum se face" pentru a putea contesta "ceea ce se face" când vor primi faimoasa decizie în baza căreia se vor face recalculările pe noua lege?

De ce atâta secretomanie când interesul este atât de general?
Re: Diferite recalculări
Scris de: Apostol Petru la data: 04/05/2024 2:52pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
din acelasi motiv:dreptul la opozabilitate.
Identic cu celebrul Ordin 59/2014, respectiv "Metodologia de transformare a zilelor lucratoare in zile calendaristice".
Stagiul de cotizare , conform art.34, art 1, Norme de aplicare L263/2010, se determină şi se exprimă în zile calendaristice.
Aceasta definitie este utilizata si in minunatul Ordin 59/2014, ne pu bli cat in MOf(verificat de subsemnatul si pe www.clr.ro).
Culmea este ca in noua lege(360/2023)este prevazut in mod expres ca Ordinul emis de presedintele CNPP trebuie PUBLICAT in MOficial astfel(vezi noile Norme-art. 16, al.2):
"2) Modalitatea tehnică de transformare a zilelor lucrătoare în zile calendaristice, în vederea determinării stagiului de cotizare realizat, se face potrivit procedurii aprobate prin ordin al preşedintelui Casei Naţionale de Pensii Publice, denumită în continuare CNPP, emis în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri şi care se publică în Monitorul Oficial al României."...
Stie cineva, careva de care Monitor este vorba?...ai' de capu nostru...
Foarte interesaaaaant ar fi de "descoperit" in baza caror "Ordine" s-au efectuat calculele pentru emiterea Deciziilor de pensionare inainte de 2014!
Abia atunci justitia din Romania ar avea de "treaba" serios.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 1:41am
Din punctul meu de vedere, punerea în aplicare a unor "ordine" care nu sunt publicate în Monitorul Oficial al României, nu au putere legislativă.Deci, "modalitățile" aplicate trebuiesc contestate. Sunt abuzive prin faptul că nu sunt publice. Încalcă dreptul persoanei la justiție. CNPP nu e un SRL să-și facă "ordine" ca fiind "Regulamente" interne proprii, care afectează interesul public.
"Avocatul Poporului" unde este? Nu cumva ar trebui sesizată Curtea Constituțională pe această temă?!
Re: Diferite recalculări
Scris de: Ion la data: 04/06/2024 1:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In anul 2021 mai 31 a fost emis ordinul nr. 487
Acesta face referire la recalcularea pensiilor.
A fost publicat in MO nr. 609 din 18 iunie 2021.
După stiinta mea un alt Ordin nu a mai fost emis.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 1:59am
Prin nepublicare se încalcă Constituția României.

Art. 31 – Dreptul la informaţie
(1) Dreptul persoanei de a avea acces la orice informatie de interes public nu poate fi ingradit.

(2) Autoritatile publice, potrivit competentelor ce le revin, sunt obligate sa asigure informarea corecta a cetatenilor asupra treburilor publice si asupra problemelor de interes personal.


Astfel, nu poți beneficia de dreptul de acces la justiție.

Art. 21 – Accesul liber la justiţie
(1) Orice persoana se poate adresa justitiei pentru apararea drepturilor, a libertatilor si a intereselor sale legitime.


Deci, "calculele" sunt neconstituționale.

Ce-ar însemna vreo 5 milioane de dosare adresate Justiției pe neconstituționalitate.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Ion la data: 04/06/2024 2:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:citiți ordinul 487 din mai 2021
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 2:06am
Ion :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In anul 2021 mai 31 a fost emis ordinul nr. 487
Acesta face referire la recalcularea pensiilor.
A fost publicat in MO nr. 609 din 18 iunie 2021.
După stiinta mea un alt Ordin nu a mai fost emis.



Pey, este Hotărâre de guvern actul 487! Nu este Ordinul în cauză. În hotărâre se vorbește despre faptul că evaluarea pensiilor se va face potrivit ordinului 108/2021 , și se vor stabili stagiile contributive, asimilate și necontributive. Dar, modalitatea tehnică, adică efectiv de unde se vor stabili și cum, nu scrie în HG 487/2021.
Deci, Guvernul dă o hotărâre în care se spune că se va face ceva potrivit unui act care nu este public.
Pă românește, Guvernu' zice "lasă că facem noi ce facem, după împrejurări"!
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 2:10am
Constanta :
Ion :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In anul 2021 mai 31 a fost emis ordinul nr. 487
Acesta face referire la recalcularea pensiilor.
A fost publicat in MO nr. 609 din 18 iunie 2021.
După stiinta mea un alt Ordin nu a mai fost emis.

Pardon.

Ordin.

În care în art. 1 scrie:


Ministerul Muncii și Protecției Sociale, cu completările ulterioare,
ministrul muncii și protecției sociale emite următorul ordin:
Articolul 1
Casa Națională de Pensii Publice, denumită în continuare CNPP, prin casele teritoriale de pensii, derulează procedura de evaluare a pensiilor din sistemul public de pensii, prevăzută de Ordinul ministrului muncii și protecției sociale nr. 108/2021*).
*) Ordinul ministrului muncii și protecției sociale nr. 108/2021 nu a fost publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.


Pey, este Hotărâre de guvern actul 487! Nu este Ordinul în cauză. În hotărâre se vorbește despre faptul că evaluarea pensiilor se va face potrivit ordinului 108/2021 , și se vor stabili stagiile contributive, asimilate și necontributive. Dar, modalitatea tehnică, adică efectiv de unde se vor stabili și cum, nu scrie în HG 487/2021.
Deci, Guvernul dă o hotărâre în care se spune că se va face ceva potrivit unui act care nu este public.
Pă românește, Guvernu' zice "lasă că facem noi ce facem, după împrejurări"!
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 2:13am
E un "Ordin" cuprins într-un "Ordin"!


"O mână spală pe alta."
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 2:22am
Deci, așa cum am scris mai sus, este neconstituțională faimoasa ""recalculare"!

Neconstituționalitatea apare când un articol dintr-o lege sau,legea în întregimea ei încalcă prevederile Constituției.

Nepublicarea ordinului 108/2021 în baza căruia se pune în practică ordinul 487/2021 , face ca să fie încălcată Legea.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 04/06/2024 2:39am
Constanta :
1). Din ce cauză nu se emit deciziile de recalculare a pensiilor pentru limită de vârstă, ca urmare a realizării unui stagiu de cotizare, solicitate în baza Legii nr. 263/2010 aferente a două cereri depuse în ultimele 5, respectiv 3 luni?


2). Recalcularea potrivit Legii nr. 360/2023, va ține cont de evaluarea pensiilor aflate în plată la data de 31 august 2023.

La recalcularea ce se va face potrivit Legii nr. 360/2023 se va ține cont de cererea de recalculare făcută potrivit Legii nr. 263/2010 chiar dacă cererea este făcută după data de 31.08.2023 ?


3). Deține cineva Ordinul președintelui CNNP nr. 108/2021 potrivit căruia se face evaluarea pensiilor necesară recalculării potrivit Legii nr. 360/2023 ?

De ce acest ordin nu este public?????
De acest ordin depind toate pensiile ce se vor recalcula conform noii legi!
Nu trebuie să știe și pensionarii "cum se face" pentru a putea contesta "ceea ce se face" când vor primi faimoasa decizie în baza căreia se vor face recalculările pe noua lege?

De ce atâta secretomanie când interesul este atât de general?

Pe site-ul Ministerlui Muncii este un Ordin semnat de Raluca Turcan care ar vrea sa fie nr. 108 dar este fara numar si data si aplicabil pt Lg 127/2019 !!! Eu cred ca CCR-ul si Avocatul Poporului vor avea mult de munca ani de zile datorita multor scapari neconstitutionale din Lg 360/2023 !
Re: Diferite recalculări
Scris de: Ion la data: 04/06/2024 2:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ordinul 487 nu este HG adică hotărâre de guvern ;este emis de ministrul muncii.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 04/06/2024 3:00am
Iftene Ovidiu :
Constanta :
1). Din ce cauză nu se emit deciziile de recalculare a pensiilor pentru limită de vârstă, ca urmare a realizării unui stagiu de cotizare, solicitate în baza Legii nr. 263/2010 aferente a două cereri depuse în ultimele 5, respectiv 3 luni?


2). Recalcularea potrivit Legii nr. 360/2023, va ține cont de evaluarea pensiilor aflate în plată la data de 31 august 2023.

La recalcularea ce se va face potrivit Legii nr. 360/2023 se va ține cont de cererea de recalculare făcută potrivit Legii nr. 263/2010 chiar dacă cererea este făcută după data de 31.08.2023 ?


3). Deține cineva Ordinul președintelui CNNP nr. 108/2021 potrivit căruia se face evaluarea pensiilor necesară recalculării potrivit Legii nr. 360/2023 ?

De ce acest ordin nu este public?????
De acest ordin depind toate pensiile ce se vor recalcula conform noii legi!
Nu trebuie să știe și pensionarii "cum se face" pentru a putea contesta "ceea ce se face" când vor primi faimoasa decizie în baza căreia se vor face recalculările pe noua lege?

De ce atâta secretomanie când interesul este atât de general?

Pe site-ul Ministerlui Muncii este un Ordin semnat de Raluca Turcan care ar vrea sa fie nr. 108 dar este fara numar si data si aplicabil pt Lg 127/2019 !!! Eu cred ca CCR-ul si Avocatul Poporului vor avea mult de munca ani de zile datorita multor scapari neconstitutionale din Lg 360/2023 !


https://www.mmuncii.ro/j33/images/Documente/MMPS/Transparenta_decizionala/20210531_proiect-de-ordin-operatiuni-evaluare-pensii.pdf
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 3:00am
Io, am răsfoit toată "transparența legislativă" de pe site-ul Ministerului Muncii, și nu l-am găsit.

Am găsit ordinele ministrului muncii:

ORDIN Nr. 103/2021 din 26 ianuarie 2021 - afișat la luna ianuarie 2021

ORDIN Nr. 100/2021 din 26 ianuarie 2021 - afișat la luna martie 2021

Luna februarie 2021 nu poate fi accesată! Poate...nu e nici un act... sau....Poate, e acolo, da' ascuns! De! Probleme informatice.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 3:04am
@Ovidiu
Linkul corespunde proiectului de ordin 487. Scrie în acel proiect despre ordinul 108.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Apostol Petru la data: 04/06/2024 3:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Avem un precedent.
Cine doreste poate verifica pe www.clr.ro

SENTINŢĂ Nr. 166/R/2014 din 24 noiembrie 2014 EMITENT: CURTEA DE APEL BRAŞOV - SECŢIA CONTENCIOS ADMINISTRATIV ŞI FISCAL PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 785 din 21 octombrie 2015.

Prin aceasta sentinta definitiva si irevocabila fantasticul si misteriosul Ordin 59/2014 este anulat fiind nelegal...etc

Statul, prin instituţiile sale, nu poate guverna prin acte normative nepublicate în Monitorul Oficial al României, întrucât ar fi înfrânte principiile fundamentale ale statului de drept, care îşi exercită puterea în conformitate cu legea.

Fiind stabilit astfel caracterul normativ al acestor ordine se constată că nepublicarea lor în Monitorul Oficial al României este un viciu de nelegalitate şi atrage sancţiunea anulării lor, fiind încălcate dispoziţiile art. 11 din Legea nr. 24/2000
2015 vs 2024...9 ani in care s-au emis x Decizii.
Viciu asta de nelegalitate macar ceva demisii sa fi provocat.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 3:13am
Ha! Ha! Ha!

Mercic! Nu știam. O să mă uit.

Pey, în cazul acesta deciziile de pensionare ar putea fi în afara legii!


Da' cre' că vor da drumu' la vedere la Ordin, după ce vor face recalcularea! Să nu fie atacați.
Da' , câți vor fi "pe faza" să verifice și să conteste în termen, deciziile de evaluare!!!
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 3:28am
Am extras următorul text:

"Esenţial deci pentru dezlegarea acestui litigiu este de a stabili natura juridică a acestor ordine, dacă sunt acte administrative cu caracter individual sau au caracter normativ.

Pentru a avea caracter individual este necesar ca acest act să se identifice manifestarea de voinţă a emitentului în sensul de a crea, modifica, desfiinţa drepturi şi obligaţii în beneficiul sau sarcina unui sau unor persoane dinainte determinate.

Pentru a avea un caracter normativ este necesar ca actul să cuprindă reglementări de principiu cu caracter obligatoriu, formulate în abstract, acesta aplicându-se unui număr nedeterminat de persoane."


Deci Ordinul 108/2021 pentru faptul că se aplică unui număr de peste 5 milioane de persoane, are caracter normativ.
Da' ne împiedică cuvântul "nedeterminat".

Pentru 5 milioane de pensionari pot fi făcute abateri de la lege, pentru că "masa" ,contează doar pentru anul 2024!


Mă enervează că oamenii inteligenți lucrează pentru ăia care îi plătește.
Re: Diferite recalculări
Scris de: Constanta la data: 04/06/2024 3:41am
@Apostol!
"Precedentul" nu funcționează. Ordinul 108/2021 se aplică unui "număr determinat"


Deci, este "acoperită" problema de o sentință civilă definitivă publicată în Monitorul Oficial.


Ce-am scris... oamenii dăștepți lucrează bine!
Re: Diferite recalculări
Scris de: Stere D la data: 04/06/2024 7:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: Acest document sta la creerea bazei de date pentru recalculare pensie 360/2023
Intrebare:
ORDIN nr. 487 din 31 mai 2021 privind efectuarea operaţiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023 EMITENT • MINISTERUL MUNCII ŞI PROTECŢIEI SOCIALE Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 609 din 18 iunie 2021 Data intrării în vigoare 18-06-2021
Re: Diferite recalculări
Scris de: Apostol Petru la data: 04/06/2024 7:54am
Stere D :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: Acest document sta la creerea bazei de date pentru recalculare pensie 360/2023
Intrebare:
ORDIN nr. 487 din 31 mai 2021 privind efectuarea operaţiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023 EMITENT • MINISTERUL MUNCII ŞI PROTECŢIEI SOCIALE Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 609 din 18 iunie 2021 Data intrării în vigoare 18-06-2021

-----------------------------------------------------------
Bine, da' "formula" de calcul?...metodologia?...
in alta ordine de idei meritul total pentru discutiile avand subiect celebrul Ordin 59/2014 este al doamnei Liliana Bolan(avertizor de integritate).
Sa fim bineintelesi: pana pe la 2021, toate pensiile(decizii) emise intre anii 2014-2021 pot fi declarate nelegale avand in vedere decizia Curtii de Apel Brasov. Punct.
Ce este dupa 2021 ca-i vorba de recalculare ori alte trasnai nu intereseaza.
Problemele complicate au rezolvari simple: cateva zeci de mii de posesori de cod numeric personal deschid fiecare, in nume propriu, actiune in justitie vis-a-vis de 59/2014.
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2