Subiect "Sfat moment iesire la pensie" Deschis de Oana la data: 04/10/2024 3:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sfat moment iesire la pensie
Scris de: Oana la data: 04/10/2024 3:23pm
Gen: M
Data nasterii: 03 sept 1962
Stagiul de cotizare: 41 ani lucrati + 1 an si 6 luni armata + 2 ani si 7 luni grupa II
Alte date:

Intrebare:

Tatal meu implineste in luna iunie 2024:
- 41 ani vechime
- 1 an si 6 luni armata
- 2 ani si 7 luni grupa II de munca.

In contextul schimabarii legii pensiilor din septembrie 2024, cand considerati ca este in moment bun de solicitare iesire pensie anticipata?
Intelegerea mea este ca pentru iesirea anticipata ar avea nevoie de 43 ani de stagiu de cotizare, care in cazul lui nu sunt impliniti pt ca nu se iau in calcul perioadele aferente stagiului militar si grupa II. Se pot obtine cei 2 ani lipsa prin alte forme?

Multumesc!
Re: Sfat moment iesire la pensie
Scris de: Gheorghiu Adrian la data: 04/10/2024 6:20pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cat mai repede cu putinta
Re: Sfat moment iesire la pensie
Scris de: Nicu la data: 04/11/2024 12:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Pe legea actuala 263/2010 , avind in vedere datele comunicate, tatal Dvs. poate depune dosarul de pensionare, deoarece are un stagiu de cotizare total de 45/1 ani(daca datele sint corecte), pentru pensie anticipata partial cu penalizare 0%(depaseste cu 2 ani stagiul de cotizare de 43 ani cerut de actuala lege )
Pe legea 360/2023 daca din cei 41 ani are minim 35 ani contributivi poate depune dosarul pentru pensie limita de virsta cu virsta redusa cu 5 ani
Re: Sfat moment iesire la pensie
Scris de: Oana la data: 04/11/2024 2:19am
Revin cu o completare: cei 41 ani vechime ii includ si pe cei 2 ani si 7 luni de grupa.

In stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie anticipata se ia in calcul si vechimea din armata, plus cea suplimentara reiesita din grupa II?
Re: Sfat moment iesire la pensie
Scris de: Nicu la data: 04/11/2024 3:16am
Oana :
Revin cu o completare: cei 41 ani vechime ii includ si pe cei 2 ani si 7 luni de grupa.

In stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie anticipata se ia in calcul si vechimea din armata, plus cea suplimentara reiesita din grupa II?


Se iau in calcul ambele.
Acuma, avind 2 ani si 7 luni grupaII nu beneficiaza de stagiu suplimentar , daca este inainte de 2001 cind trebuia minim 5 ani lucrati in grupa. Stagiul total este atunci de 42/6 ani si va avea o penalizare de 0,75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă daca aplica pe legea actuala.
La 02.09.2024 pe legea 360/2024 poate depune dosarul pt pensie limita de virsta cu virsta redusa cu 5 ani fara penalizare daca minim 35 ani sint lucrati efectiv
Re: Sfat moment iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/11/2024 3:52am
Datele sunt neclare
Nu stim ce reprezinta stagiul de 2 ani si 7 luni grupa II, stagiu lucrat in grupa II de munca sau stagiu suplimentar acordat pentru stagiu lucrat in grupa de munca.
Daca acest stagiu este lucrat in grupa II de munca si este inclus in cei 41 ani lucrati nu realizeaza stagiu total de cotizare de 43 ani si nu poate cere pensie anticipata, nediminuata, conform actualei legi a pensiilor 263/2010 pentruca stagiu de cotizare nu poate fi completat cu stagiu de cotizare cumparat prin contract de asigurare sociala.
Daca acest stagiu este lucrat in grupa II de munca si nu este inclus in cei 41 ani lucrati realizeaza stagiu total de cotizare de 43 ani si poate cere pensie anticipata, nediminuata, conform actualei legi a pensiilor 263/2010
Daca acest stagiu este stagiu suplimentar pentru stagiu lucrat in grupa de munca se ia in calculul stagiului de cotizare necesar pentru a cere pensie anticipata, conform art 50 alin (1) din normele de aplicare ale legii actuale a pensiilor.
In concluzie daca are dreptul la pensie anticipata, nediminuata, conform actualei legi a pensiilor o poate cere pana la intrarea in vigoare a noii legi iar daca nu, are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu cca 8 % si ambele tipuri se transforma in pensie pentru limita de varsta la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor, cea anticipata din oficiu si cea anticipata partiala la cerere.
In privinta momentului depunerii cererii de pensionare trebuie sa decida singur pentruca nu obtine un avantaj subtantial daca depune cererea de pensionare inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: Sfat moment iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/11/2024 4:02am
La stagiului de cotizare necesar pentru deschiderea dreptului la pensie anticipata conform actualei legi a pensiilor 263/2010 nu se ia in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar conform prevederilor art 62 alin (3) din aceasta lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1